banner23

banner26

banner24

banner25

ABD, Rusya'ya ekonomik yaptırıma hazırlanıyor

ABD, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmemesi için ekonomik caydırıcı kararlar almaya hazırlanıyor.

GÜNDEM 24.01.2022, 13:06
ABD, Rusya'ya ekonomik yaptırıma hazırlanıyor
banner34

Ukrayna-Rusya sınırında askeri gerginlik sürerken Batılı devletler Rusya'yı ekonomik olarak zorlayacak bazı önlemler almaya hazırlanıyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Washington Post'a konuşan Amerikalı yetkililer, Biden yönetiminin Rusya'nın ithalatını vurmaya hazırlandığını söyledi.

Haberde yer alan bilgiye göre,  ABD alınacak yeni kararlarla Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda yapay zeka, sivil havacılık ve gemicilik gibi stratejik alanlarına darbe vurmayı düşünüyor. Bu plan genişletilirse, Rus vatandaşlarının akıllı telefon, tablet ve oyun konsolları gibi elektronik cihazlara erişimi engellenebilecek.

Biden yönetiminden ismi verilmeyen üst düzey bir yetkili Rusya'ya yapılacak kısıtlamalarla ilgili olarak "İthalatı zapt ederek Rus ekonomisinin büyümesinde ana kaynak olabilecek bu sektörlerin kapasitesini düşürüp köreltebiliriz." dedi. 

Özellikle bankacılığı vuracak finansal yaptırımlarla birleşecek ithalat hamlelerinin kısa sürede etki etmesi bekleniyor. Amerikalı yetkililer Rusya'da enflasyonun artmasını, rublenin değer kaybetmesini ve endüstriyel üretimin düşmesini amaçladıklarını bildirdi.

Diğer taraftan uzmanlar; Moskova'nın kendi elektronik malzemelerini üretmek için çalışmalarını artıracaklarını ve Çin'in de ABD yaptırımlarına karşı Rusya'ya yardım edebileceğini tahmin ediyor.

11°
açık