banner23

banner24

ABD savaş gemisi, Sarayburnu Limanı'nda

ABD Donanması'nın "USS Mount Whitney" amfibi komuta kontrol gemisi, Sarayburnu Limanı'na demir attı.

GÜNDEM 02.11.2021, 09:23
ABD savaş gemisi, Sarayburnu Limanı'nda

Karadeniz'e geçmek üzere yola çıkan ABD'ye ait "USS Mount Whitney" amfibi komuta kontrol gemisi, İstanbul'a geldi.

Ege Denizi üzerinden İstanbul'a ulaşıp Sarayburnu Limanı'na demirleyen savaş gemisinin ABD ve NATO güçleri arasındaki iş birliğini geliştirmek için Karadeniz’de USS Porter muhrip gemisine (DDG 78) katılacağı ifade edildi.

ABD Donanması'ndan yapılan açıklamada:

"Geminin Doğu Akdeniz’deki varlığı, ABD Donanması ve NATO’nun Avrupa bölgesinin toplu savunmasına olan bağlılığının devam ettiğini gösteriyor ve NATO ittifakının gücünü pekiştiriyor.

6. filo ve NATO kuvvetleri, Akdeniz ve Karadeniz’deki operasyonlar ve tatbikatlar yoluyla Türk muadilleriyle rutin olarak çalışmaktadır. Özellikle Karadeniz müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte çalışmak, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlar.

Bu ekip çalışması aynı zamanda ABD ve NATO’nun Karadeniz’deki tüm ülkeler için uluslararası sularda seyrüsefer özgürlüğünü sürdürme taahhüdünü göstermektedir." açıklamalarına yer verildi.

Mount Whitney gemisi, liman ziyaretinin ardından ABD ve NATO güçleri arasındaki iş birliğini daha da geliştirmek için Karadeniz’de USS Porter’a (DDG 78) katılacağı belirtildi.

banner34