banner23

banner31

banner24

banner25

ABD Savunma Bakanı, Suudi Veliaht Prens ile görüştü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman arasında sanal bir görüşme gerçekleştirildi.

GÜNDEM 03.06.2021, 10:29
ABD Savunma Bakanı, Suudi Veliaht Prens ile görüştü

Dünyanın karşılıklı olarak en büyük silah anlaşmalarına imza koyan Suudi Arabistan ve Amerika askeri ve güvenlik iş birliklerini artırmak için temaslarını sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Pentagon Basın Sözcüsü Jojn Kirby tarafından yapılan açıklama ile Lloyd Austin ve Prens Muhammed Bin Selman’ın 2 Haziran tarihinde, bölgesel güvenlik meseleleri ile Yemen’de yaşanan savaşı sonlandırmada atılabilecek ortak adımları masaya yatırmak üzere bir görüşme gerçekleştirdikleri doğrulandı.

Konuyla ilgili olarak John Kirby, ‘’Bakan Austin, Suudi Arabistan'ın Husi saldırılarını engellemedeki başarılarına dikkat çekti ve Suudi Arabistan'ın savunmasını tahkim etmek için devam eden ortak çabaların üzerinde durdu.’’ ifadelerini kullandı.

Kirby ayrıca, Suudi Arabistan’ın, bölgesel güvenlik inşasında önemli bir direk olduğunu vurgularken ABD’nin Suudi Arabistan’a gereken her türlü desteği vermeye devam edeceğini belirtti.

18°
sisli