banner23

banner24

ABD, Taliban'ı eylemleriyle değerlendirecek

Taliban'ın 7 Eylül'de hükümet kurmasından endişelenmeye başlayan ABD, örgütün kurduğu hükümeti bundan sonra eylemlerine göre değerlendireceğini açıkladı.

GÜNDEM 08.09.2021, 11:44
ABD, Taliban'ı eylemleriyle değerlendirecek

Afganistan'da hükümeti kurduğunu açıklayan Taliban, ABD'nin tedirginliğini artırdı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, ABD 7 Eylül'de Afganistan'da Taliban tarafından kurulan yeni hükümetle ilgili "endişesini" ortaya koydu. Bu süreçte Taliban hükümetini ortaya koyduğu eylemleriyle değerlendireceğini söyleyen ABD, özellikle de Afganların ülkelerinden güvenli ve özgür bir şekilde tahliyesine izin verip vermeyeceği konusunu da gözden geçireceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın Afganistan'daki durumla ilgili Doha'da temaslarda bulunduğu bir zamanda konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Açıklanan isim listesinin sadece Taliban bireylerinden veya yakın ortaklarından oluştuğunu ve herhangi bir kadını kapsamadığını not ediyoruz. Ayrıca bazı kişilerin bağlantıları ve geçmişleri konusunda da endişeliyiz." ifadelerini kullandı. Sözcü ifadelerine ayrıca, "Buna rağmen, Taliban'ı sözleriyle değil eylemleriyle değerlendireceğiz" sözlerini de ekledi.

banner34