banner23

banner24

ABD ve Bahreyn'den Körfez'de insansız sistemler tatbikatı

ABD ve Bahreyn Donanmaları, bölgesel deniz operasyonları kapsamında Basra Körfezi'nde insansız sistemlerin de kullanıldığı bir dizi tatbikat başlattı.

GÜNDEM 27.10.2021, 11:59
ABD ve Bahreyn'den Körfez'de insansız sistemler tatbikatı
banner46

ABD, İran ile artan gerilimin ortasında Basra Körfezi'ndeki müttefikleri ile ortak tatbikatlarının sayısını arttırıyor.

Defense Post'un haberine göre  Bahreyn merkezli ABD 5.Filosu getiğimiz ay insansız hava araçlarını ve yapay zekayı operasyonlara daha hızlı dahil etme amacıyla ''59. Görev Gücü'nü'' kurdu.

59. Görev Gücü'nün ilk görevi ise Bahreyn Donanması ile ortak bir şekilde insansız hava araçları ve drone Basra Körfez'inde ortak ''Yeni Ufuk'' tatbikatını düzenlemek oldu.

ABD Donanması sözcüsü Tim Hawkins, Bahreyn ile gerçekleştirilen ''Yeni Ufuk'' tatbikatının denizcilik alanı bilincini artırmaya, caydırıcılığı güçlendirmeye ve ortaklıkları teşvik etmeye yardımcı olma çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Yeni Ufuk Tatbikatı, ABD'nin Ortadoğu'daki donanmasına insansız sistemleri entegre ettiği ilk operasyon olarak kayıtlara geçti.

Bahreyn Deniz Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada ise ''MANTAŞ-12'' isimli insansız deniz aracının tatbikat boyunca test edildiği vurgulandı.

banner34
15°
açık