banner23

banner24

ABD ve Rusya İstihbaratının görüşmesinden ne çıkacak?

Dün ABD’nin gerçekleştirdiği ziyarette CIA Direktörü William Burns, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev ve Rus Dış İstihbarat Teşkilatı Direktörü Sergei Naryshkin Moskova’da görüştü.

GÜNDEM 03.11.2021, 16:34
ABD ve Rusya İstihbaratının görüşmesinden ne çıkacak?

TASS Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov bugün yaptığı açıklamada, Moskova'da düzenlenen diyalog girişiminin her iki ülkenin temaslarında olumlu bir olay olarak görülebileceğini söyledi.

Peskov, "Bu düzeyde bir diyalog ve bu tür hassas konularda diyalog, ikili ilişkiler ve yaşadığımız sorunlar hakkında fikir alışverişi için son derece önemlidir." dedi.

Basınla paylaşılan görüntülerde ikili heyetin gergin tutumları dikkatlerden kaçmadı.

Yakın zamanda ne olmuştu?

Son olarak geçtiğimiz Ekim ayında NATO Brüksel’deki merkezde çalışan 8 Rus çalışanın akreditasyonlarını casusluk yapma suçlaması ile iptal ederek ülkelerine geri gönderdi. Rusya ise bunu reddetti. Tüm heyetini geri çeken Rusya, “Avrupa’nın Moskova’yı öcü gibi göstermeye devam ettiğini” belirtmişti. Her ne kadar iki zıt gücün kutuplaşması saklanamasa da özellikle güvenlik ve siber güvenlik konularında işbirlikleri uluslararası kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

banner34