banner23

banner26

banner24

banner25

ABD ve Rusya savaş gemileri Kızıl Deniz'de

Rusya ve Sudan arasından yapılan anlaşmanın ardından bir Rus gemisinin Kızıl Deniz limanına varmasından bir gün sonra ABD, limana bir savaş gemisi gönderdi.

GÜNDEM 01.03.2021, 15:45
ABD ve Rusya savaş gemileri Kızıl Deniz'de
banner34

Aralık 2020'de Rusya, Kızıl Deniz'de bir üs kurmak için Sudan ile anlaşma imzalamıştı. 25 yıllık anlaşma kapsamında bir Rus gemisi Kızıl Deniz limanına yanaştı ve Rus fırkateyninin gelmesinden bir gün sonra Sudan'a ABD'nin bir savaş gemisi yanaştı.

The Moscow Times tarafından yapılan habere göre USS Winston S. Churcill güdümlü füze avcı gemisinin gelişi, ABD'nin Hartum'u terörizmi destekleyen devletler listesinden çıkarmasının ardından gerçekleştirildi. Hartum'daki ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada ABD'nin, Sudan ile "yeniden ortaklığını güçlendirme" konusundaki istekliliğinin altı çizildi.

USS Winston S. Churcill gemisinin Sudan'a gelişini tarihi bir ziyaret olarak değerlendiren ABD'li yetkili Brian Shukan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ABD'nin Sudan'daki demokratik geçişe verdiği destekten ve iş birliği arzusundan bahsetti.

22°
parçalı bulutlu