banner23

banner31

banner24

banner25

ABD ve Taliban görüşmeleri yeniden başlıyor

Hindistan gelişmeleri ön sıradan izlerken ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin Afganistan politikasını kaldığı yerden sürdürmeye devam ediyor.

GÜNDEM 01.03.2021, 17:39
ABD ve Taliban görüşmeleri yeniden başlıyor

Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı’ndan Pazar günü yapılan açıklamada, ABD’nin Taliban ile barış müzakerelerini yeniden başlatmak için Katar ve Afganistan başta olmak üzere bölgenin etkili aktörlerine temsilci göndereceği duyuruldu.

Asian News İnternational’ın haberine göre ABD’nin Afganistan Uzlaşısından Sorumlu Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad ve ekibi, Afganistan’da kalıcı bir siyasi çözümün sağlanması için Doha ve Kabil’e ziyarette bulunacak. Ayrıca Halilzad ve ekibi, Afgan hükümet yetkililerinin yanı sıra Taliban temsilcileri ile de görüşmeler gerçekleştirecek.

Halilzad’ın Afganistan İslam Cumhuriyeti, Taliban ve bölgede kalıcı barışın sağlanmasına hizmet eden ülkeler ile görüşmelere devam edeceği belirtildi.  Bu kapsamda Taliban ile yakın ilişki içinde olan İslamabad’a ve Afganistan’da milyarlarca dolar yatırım yaparak mevcut hükümeti Pakistan’a karşı stratejik bir ortak olarak gören Yeni Delhi’ye ziyaretler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Halilzad'ın değişmeyen konumu politikalara dair ipucu verdi

Tüm bunlara ek olarak, Donald Trump döneminde ABD'nin Afganistan’da görev alan en başarılı müzakerecisi olarak ifade edilen Özel Temsilci Zalmay Halilzad’ın Joe Biden sonrası da görevine aynen devam etmesi, ABD'nin Afganistan politikasının değişmediği izlenimini uyandırdı.

Afganistan’a altyapı ve bilgi teknolojisi yatırımları başta olmak üzere birçok alanda önemli yatırımlar yapan ve ulusal güvenliğinin Afgan barışından geçtiğini düşünen Hindistan ise ABD'nin her adımını yakından takip ediyor.

19°
parçalı az bulutlu