banner23

banner24

ABD ve Tayvan uzlaşı belgesi imzalayacak

Tayvan Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD ile bir uzlaşı belgesi imzalanacağı açıklandı. Belge ile ilişkilerin çok yönlü geliştirilmesi hedefleniyor.

GÜNDEM 18.11.2020, 16:37
ABD ve Tayvan uzlaşı belgesi imzalayacak

Cuma günü ABD ve Tayvan arasında geçen ilk ekonomik görüşmenin ardından bir uzlaşı belgesinin imzalanması bekleniyor. Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından Salı günü yapılan açıklamada, yeni bir iletişim mekanizması ile ekonomik iş birliğini geliştirmeye çabalanacağı belirtildi.

Focus Taiwan tarafından yapılan açıklamaya göre, Tayvan ve ABD cuma günü ilk ekonomik refah ortaklığı görüşmelerini yaptıktan sonra ikilinin uzlaşı belgesini imzalayabileceği Tayvanlı yetkili tarafından açıklandı.

Tayvanlı yetkili, sadece iki tarafın diyalog halinde kalmasını sağlayacak ve sürdürülebilir bir iletişim platformu oluşturmak istediğini söyledi. Açıklamada muhtemel uzlaşı belgesi hakkında başka bir detay verilmedi.

Altyapı yatırımı ve 5G gelişmeleri de görüşülecek

Pazartesi günü Tayvan Ekonomik İlişkiler Bakanı Chen Chern-chyi küçük bir delege ile bir toplantıya katılmak üzere ABD'ye gitti. Konuyla alakalı olan başka yetkililerin ise görüşmeye oldukları yerden sanal olarak katılacağı belirtildi.

Tayvan ve ABD arasında yapılacak görüşmede temiz bir 5G ağı geliştirmek, küresel sağlık, tedarik zinciri güvenliği, enerji geliştirme ve altyapı yatırımı gibi konular görüşülecek.

Bazı Tayvanlı gözlemciler görüşmenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için Joe Biden yönetime geçtikten sonra yapılması gerektiğini söyledi. Ancak Tayvanlı yetkili konu hakkındaki şüphelerin giderilmesi için görüşmelerde tartışılacak konuların yönetim değişikliğinden etkilenmeyeceğini belirtti.

banner34