banner23

banner24

ABD’den Myanmar’a yeni yaptırımlar

38 protestocunun güvenlik güçleri tarafından öldürülmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri Myanmar’a karşı yeni yaptırımlar ilan etti.

GÜNDEM 06.03.2021, 18:46
ABD’den Myanmar’a yeni yaptırımlar
banner34

Myanmar’da ordunun protestocular üzerindeki baskısını artırması, ülke genelinde toplumsal gerilimi tırmanışa geçirdi. Güvenlik güçleri ile protestocuların 3 Mart günü karşı karşıya gelmesi sonucunda 38 Myanmar vatandaşı hayatını kaybetti. ABD ise yaşanan son gelişmelere cevaben Myanmar ordusunun elini zayıflatmaya yönelik yaptırım kararları aldı.

The Diplomat’ta yer alan habere göre ABD Ticaret Bakanlığı; Myanmar Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile birlikte ordu ile içli dışlı olan Myanmar Economic Company (MEC) ve Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL) şirketlerini kara listeye eklediğini duyurdu. Myanmar ordusu, ilgili holdingler vasıtasıyla Myanmar ekonomisi üzerinde kontrol elde ediyor. Bu holdingler biradan sigaraya, telekomünikasyondan lastik, madencilik ve gayrimenkule kadar birçok sektörde faaliyet yürütüyor.

Fakat bu şirketlerin ABD ile ithalat rakamlarının yüksek olmaması, yaptırımların etkisine dair tartışmalara sebep oldu. Ticaret Bakanlığı eski personeli William Reinsch konuya ilişkin, “ABD'nin Myanmar’la ticaret hacmi küçük. Yaptırımların etkisi de büyük olmayacaktır. Darbeci askerî liderlerin mal varlıklarının hedef alınması daha büyük etki oluşturabilir.” dedi.

Askeri cuntanın idarecileri ise, Myanmar'ın bu tür yaptırımlarla çok defa karşı karşıya kaldığını vurgularken bir politika değişikliğine gitmeyeceklerinin sinyallerini verdiler.

25°
parçalı az bulutlu