banner23

banner24

ABD’den Ukrayna’nın NATO üyeliği talebine yanıt

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna'nın NATO üyelik başvurusunun başka bir zaman ele alınması gerektiğini, şu anda en önemli yardımın sahada destek olduğunu kaydetti.

GÜNDEM 01.10.2022, 15:43
ABD’den Ukrayna’nın NATO üyeliği talebine yanıt

Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken, yaşanan yeni gelişmeler savaşın boyutunun değişeceğine dair yorumların yapılmasını sağladı.

Rusya’nın 21 Şubat 2022’de Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını tanıması ve ardından 24 Şubat’ta Ukrayna’ya askeri operasyon başlatması; gerilimi muharebe sahasına taşıdı.

Sahada Rusya’ya karşı büyük bir direniş gösteren Ukrayna tarafı, Batılı ülkelerin de desteğini alarak önemli başarılar kazandı.

Rusya’nın muharebe sahasında başarı elde edememesi hem saldırılarının boyutunu artırdı hem de hamlelerinin siyasi zemine taşınmasını da beraberinde getirdi.

Rusya Federasyonu’nun girişimleri ile başlatılan ayrılıkçı bölgelerde referandum kararları onay aşamasına geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı kararname ile Ukrayna’daki Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıdı.

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmak için 23 ila 27 Eylül tarihlerinde referandum düzenlenmişti.

Bu gelişmelerin üzerine Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın 4 bölgeyi ilhak etmesi nedeniyle acil topladığı Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Zelenskiy Fiili olarak NATO’ya çoktan girdik

Zelenskiy, Ukrayna'nın fiili olarak NATO'nun bir müttefiki olduğunu belirterek sözlerini şöyle demişti:

"Bugün Ukrayna bunu (NATO üyeliğini) yasal yapmak için başvuruyor. Tüm topluluğumuzun korunması için önemimizle tutarlı bir prosedür altında. Hızlandırılmış bir prosedür altında. Bunun mümkün olduğunu biliyoruz. Finlandiya ve İsveç'in bu yıl Üyelik Eylem Planı olmadan İttifak'a katılmaya başladığını gördük. Bu adil. Bu Ukrayna için de adil. Güvenliğin alternatifi yoktur. Ancak bunu garanti altına almak için kararlılık gerekir. Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalayarak kararlı adımımızı atıyoruz."

"Ukrayna'nın NATO başvurusu başka bir zaman ele alınmalıdır"

Zelenskiy’in açıklamasının üzerine ABD’li yetkililer bir dizi açıklama yayınlayarak Ukrayna’nın NATO üyeliğinin şu anda mümkün olmadığını dile getirdi.

Sullivan, Beyaz Saray günlük basın brifinginde ABD'nin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin soruların yanıtladı.

Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu değerlendiren Sullivan, "ABD uzun yıllardır NATO'nun açık kapı politikasını destekliyor. NATO üyeliğine yönelik kararı, 30 müttefik ve katılmak isteyen ülke kendi arasında alır. Ukrayna'ya yardımların en iyi yolunun doğrudan sahaya yardım olduğu görüşündeyiz ve NATO'ya üyelik başvurusu başka bir zaman ele alınmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

banner34