banner23

banner24

ABD’den Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık askeri yardım

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'ya ABD ordusunun envanterinden 600 milyon dolarlık askeri yardım yapacaklarını açıkladı.

GÜNDEM 16.09.2022, 15:32
ABD’den Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık askeri yardım
banner46

Ukrayna ordusu muharebe sahasında Rusya’ya karşı başarı kazandıkça Batı’nın silah desteğini artıyor.

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, Batı dünyasının Rusya karşı tehdit algısının değişmesine ve yenilenmesine neden oldu.

Uzun yıllar sonra Avrupa’nın ortasında tekrardan bir konvansiyonel savaşın yaşanması Batılı ülkeleri yeni tedbirler alamaya ve yeni askeri yatırımlar yapmaya itti.

Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğu savunma bütçelerini artırmak için adımlar attı.

Bütün bunların yanında Rus tehdidine karşı Batılı ülkelerin ana gündem maddelerinin başında ise Ukrayna’ya yapılan askeri yardımlar yer alıyor.

Savaşın başlamasının ardından başta ABD olmak üzere birçok ülke Ukrayna’ya silah ve mühimmat desteğinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna ordusunun envanterinde kullanılmak üzere 600 milyon dolar değerinde yeni bir askeri yardım paketini onayladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, "Başkan (Joe Biden) tarafından bir yetki uyarınca, Eylül 2021'den bu yana Ukrayna için ABD silah ve teçhizatından yirmi birinci destek paketine izin veriyorum. Bu 600 milyon dolarlık paket ABD Savunma Bakanlığı envanterlerinden ek silah, mühimmat ve teçhizatları içeriyor." ifadelerini kullandı.

Blinken, bu paketle birlikte Biden yönetiminin göreve geldiğinden beri Ukrayna'ya ABD askeri envanterinden yapılan yardımı 15,8 milyar dolara çıkardığını kaydetti.

Pentagon paketin detaylarını açıkladı

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı ise 600 milyon dolarlık yeni yardım paketinin detaylarını paylaştı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu paketteki kabiliyetler şunlardır: Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmat; 236 bin 105mm top mermisi; 1000 adet hassas güdümlü 155 mm top mermisi; Dört topçu ateşine karşı radar; ağır ekipmanı taşımak için dört kamyon ve sekiz römork; İnsansız Hava Sistemleri Karşı Koyma Sistemi; mayın temizleme ekipmanı; Claymore mühimmat; yıkım mühimmat ve teçhizatı; küçük silahlar ve mühimmat; gece görüş cihazları, soğuk hava ekipmanları ve diğer saha ekipmanları."

banner34
18°
açık