banner23

banner24

ABD’li yetkiliden Tayvan ziyareti

ABD’li bir istihbarat yetkilisinin Tayvan'a ziyaret düzenlediği iddia edildi. Ziyareti düzenleyen kişinin kimliği, çok sayıdaki Tayvanlı yerel medya kaynağı tarafından belirlenmiş olsa da iki ülke de yetkilinin kimliği hakkında yorumda bulunmadı.

GÜNDEM 23.11.2020, 20:54
ABD’li yetkiliden Tayvan ziyareti

Tayvan’ı ziyaret eden yetkilinin Tuğamiral Micheal Studeman olduğu söyleniyor. Analistlere göre bu ziyaret “beklenmedik ve olağandışı” bir durum ve Tayland’a karşı daha sert bir tavır alması için Çin’i teşvik etmekte.

South China Morning Post tarafından yapılan habere göre Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Amerikan yetkilinin Tayvan’a düzenlediği ziyaret hakkında sessiz kaldı ve ziyareti düzenleyen kişinin kimliği hakkında bilgi vermedi. Ziyarette bulunan yetkilinin Micheal Studeman olduğu bilgisi çok sayıda yerel medya kaynağı tarafından belirlenmiş olsa da Tayvanlı Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ziyaretçinin kimliğini doğrulamadı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tayvan ve ABD arasında devamlı bir etkileşimin olduğunu ancak Amerikan yetkilinin düzenlediği ziyaret hakkında daha fazla yorum veya açıklamanın bakanlık tarafından yapılmayacağını belirtti.

Tayvan Savunma Bakanı ve Tayvan’da yer alan ABD elçisi de konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

United Daily News tarafından paylaşılan Taipei’deki bir Amerikan askerî uçağına ait fotoğrafın ABD’li yetkilinin ziyaretini gerçekleştirmek için kullandığı uçak olduğu düşünülüyor. Hava trafiği takip sitelerine göre Hawaii, fotoğraftaki uçağın kalkış noktası olup Hint-Pasifik Komutanlığı’nın merkezi de Hawaii’de yer almakta.

ABD Trump’ın başkanlık dönemi boyunca Çin’e karşı düzenlediği stratejilerin bir parçası olarak Çin’in hak iddia ettiği Tayvan’a destek olmaktaydı.

Tayvan ve ABD arasındaki istihbarat paylaşımlarının genel olarak gizli tutulmakta olduğu ve Çin’in kışkırtılmak istenmediği için iki devletin de Studeman’ın ziyaretini doğrulamak istemediği düşünülüyor.

banner34