banner23

banner26

banner24

banner25

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi'nden Cilvegözü uyarısı

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Türkiye ve Suriye arasındaki Cilvegözü sınır kapısının kapatılması durumunda mültecilerin ölümle burun buruna kalacağını açıkladı.

GÜNDEM 05.06.2021, 15:18
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi'nden Cilvegözü uyarısı
banner34

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki temaslarının ardından ABD’nin Ankaraya Büyükelçiliği’ne geçti. Thomas-Greenfield burada basın mensuplarına bir dizi açıklamalarda bulundu.

Daimi temsilci, "Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları ve mülteciler bu sınır kapısından geçiş olmazsa bir mülteci kıyımının olabileceğini söylediler." ifadelerini kullandı.

3 Haziran tarihinde açıklanan 200 milyondan fazla insanî yardım paketinin önemine vurgu yapan Thomas-Greenfield, bu yardımları ulaştırmada sınır kapılarından başka herhangi bir alternatif olmadığının altını çizdi.

Temsilci, Cilvegözü'nün Suriye'nin kuzeybatısındaki açık tek sınır kapısı olduğunu belirterek, "Suriye’ye giden son insanî sınır kapısını kapatmanın zulmü hesaplanamaz olacaktır." değerlendirmesine bulundu. Ayrıca geçmişte kapatılan sınır kapılarının yeniden açılarak aktif hale getirilmesi konusunu BM Güvenlik Konseyi’nin gündemine taşıyacağını belirtti.

22°
parçalı az bulutlu