banner23

banner26

banner24

ABD’nin Hint-Pasifik temasları Hindistan’da devam ediyor

Amerikan Savunma Bakanı Lloyd Austin, Japonya ve Güney Kore seyahatlerinin ardından Hindistan’a geçti.

GÜNDEM 20.03.2021, 13:21
ABD’nin Hint-Pasifik temasları Hindistan’da devam ediyor
banner34

Biden yönetimi, ABD'nin Hint-Pasifik’te etkinliğini artırmak ve Çin’i çevrelemek için bölge ülkeleri ile ikili ilişkilere özel önem veriyor. Geçen günlerde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Japonya ve Güney Kore’ye ziyaret gerçekleştirdi. Austin Güney Kore’den sonra savunma işbirliğini artırmak misyonu ile Hindistan’a gitti.

Times of İndia’nın haberine göre, ilk diplomatik Asya turuna çıkan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Çin’e "gerçek bir gözdağı" vermek için ülkesinin Hint-Pasifik’teki müttefikleri ile askeri iş birliğini artırmayı amaçlıyor. 19 Mart günü akşam saatlerinde Hindistan’a varan Austin; önce Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval, sonrasında da Başbakan Nerandra Modi ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde esas olarak Hindistan-ABD stratejik askeri iş birliğinin el alındığı belirtildi.

20 Mart günü ise Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh ile görüşecek olan Austin’in; istihbarat paylaşımı, terörle mücadele ve denizlerin güvenliği gibi konularda müşterek adımlar atılmasına odaklanacağı aktarılıyor.

ABD 2007 yılından bugüne Hindistan’a takriben 21 milyar dolar değerinde silah satışı gerçekleştirdi; fakat Amerika bundan fazlasını hedefliyor. Şu anda Boeing P-8I deniz karakol uçaklarının tedariki son aşamaya gelmiş durumda. Yine yakın zamanda Hint Donanması'nın elinde bulunan iki adet Sea Guardian insansız hava aracının performansından etkilenen Hindistan, 3 milyar dolarlık -30 tane daha- hava aracı satın alınacağını duyurmuştu.

Hindistan ve ABD ittifakının pürüzlü alanı olan S-400 meselesinin bakanlar arası görüşmede gündeme getirilip getirilmeyeceği ise hala bir soru işareti taşıyor.

27°
açık