banner23

banner26

banner24

Adalar Denizi’nde Türk gemisine taciz

Yunanistan, Adalar Denizi’nde bilimsel ve teknik araştırmalar yapan "TCG Çeşme" gemisini taciz etti.

GÜNDEM 23.02.2021, 15:30
Adalar Denizi’nde Türk gemisine taciz
banner34

Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nde hukuksuz faaliyetlere devam eden Yunanistan’ın tahrikleri bitmek bilmiyor. 

Uluslararası anlaşmaları hiçe sayan ve deniz hukukunu görmezden gelen Yunanistan tacizlere devam ediyor. Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne ait 4 adet F-16, Kuzey Ege'nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik araştırmalar yapan "TCG Çeşme" gemisini taciz etti.

Araştırma gemisine yaklaşan 4 Yunan savaş uçağından biri, 2 deniz mili mesafede "chaff fişeği" bırakarak tacizde bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunan savaş uçaklarının 1.000 metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik gerekli karşılığın verildiğini belirtti.

Yunanistan, Akdeniz ve Adalar Denizi’nde gerginliği tırmandırıyor

Türkiye’nin deniz hukukuna ve diyalog arayışlarına her fırsatta hukuksuzlukla karşılık veren Yunanistan tarafı, bölgedeki gerginliği tırmandırmaya devam ediyor.

İstikşafi görüşmelerinin başladığı 25 Ocak tarihinden bu yana Yunanistan, İskiri Adası’nın kuzeybatısındaki uluslararası suları da kapsayan alanda 20 gemi ve çok sayıda hava unsuru ile Şimşek-21 Tatbikatı'nı gerçekleştirerek gerginliği tırmandırmaya devam etti.

Yunanistan tarafının tahrikleri bununla da sınırlı kalmadı. 10-17 Şubat 2021 tarihlerindeki denizaltı faaliyetlerine ilişkin yayınladığı denizaltı ilanlarında (SUBDANGER-Denizaltı Tehlike Sahası) gayri askeri statüdeki Bozbaba, Semadirek, Limni, Taşoz, Midilli, Sakız, İpsara, Ahikerya ve Sisam adalarının karasularını kapsayan sahaları ilan etti. Bu adaların silahsızlandırılması, uluslararası anlaşmalarla sabit görülmesine rağmen tahrikler sürdürüldü.

23°
az bulutlu