banner23

banner24

Afgan hükümeti ve Taliban yeniden masaya oturdu

Afganistan resmi hükümeti ve Taliban kanadı bir kez daha barışı ve istikrarı görüşmeleri üzere aynı masaya oturdu.

GÜNDEM 16.06.2021, 10:37
Afgan hükümeti ve Taliban yeniden masaya oturdu

Afganistan'da kronikleşmiş savaşı bitirmek, barış ve istikrarı tesis etmek maksatıyla Afgan hükümeti ile Taliban arasında, Katar'ın başkenti Doha'da yürütülen ve Nisan ayında sonlanan barış görüşmelerinin yeniden başladığı bildirildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Afgan hükümeti ve Taliban’ın Siyasi Ofis Temsilcileri Salı günü Doha’da bir araya geldiler. Söz konusu görüşmeyi Taliban sözcüsünün de doğruladığı belirtildi.

Taliban ve merkezi hükümet arasındaki barış görüşmeleri Taliban’ın İstanbul’da düzenlenecek barış konferasına katılmayı reddetmesi üzerine donmaya geçmişti. Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın daha önce Doha'ya giderek barış görüşmelerinin yeniden canlandırılması için temaslarda bulunduğu biliniyor. 

Taliban ise tüm bu görüşmelerin ardından yeniden masaya oturmak için elindeki kozların güçlenmesini beklemiş görünüyor. ABD kuvvetlerinin yarıdan fazlası ülkeden çekilme işlemlerini tamamladı. Öte yandan Taliban, hükümete ait birçok noktada bölgedeki güvenlik güçlerini etkisiz hale getirerek hakimiyeti altına aldı. 
11 Eylül 2021 tarihine dek ABD ve NATO’ya ait tüm birlikler Afganistan’ı terk edecek. Dış destekten yoksun bir Afgan hükümetinin sahada ve masada Taliban'a karşı elinin son derece zayıf olacağı ise aşikar. 

banner34