banner23

banner24

Afgan liderler Taliban’la müzakere etmeye hazırlanıyor

Belh Eski Valisi Atta Muhammed Nur’un oğlu Halid Nur, Raşid Dostum ve Ahmed Mesud ile cephe kurarak Taliban’la müşterek bir hükümet için görüşmeye başlayacaklarını açıkladı.

GÜNDEM 30.08.2021, 17:28
Afgan liderler Taliban’la müzakere etmeye hazırlanıyor

Taliban’ın Afganistan’ı tamamen hakimiyeti altına almasının, Afganistan’daki Taliban karşıtı grupların yeni adımlar atmasına zemin hazırlarken atılacak olan adımların Taliban güçleri tarafından nasıl karşılanacağı ve Afganistan’ı nereye sürükleyeceği meçhul bir durum.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Halid Nur, iki eyalet lideri de dahil olmak üzere pek çok kıdemli Afgan yetkilisinin Taliban ile temaslarda bulunmak için Kabil’e gittiğini, bir sonraki Afgan hükümetinin kurulmasıyla ilgili müzakere etmek ve yeni bir cephe oluşturmak için önümüzdeki haftalarda bir araya gelmeyi planladıklarını dile getirdi.

Halid Nur, yaptığı açıklamalarda söz konusu grubun, kıdemli Özbek lider Raşid Dostum da dahil olmak üzere Taliban yönetimine muhalif olan diğer liderleri de içerdiğini aktardı. Halid Nur ayrıca, “Toplu müzakereyi tercih ediyoruz, zira hiçbirimiz Afganistan sorununu tek başımıza çözemeyiz. Bu nedenle, ülkedeki tüm siyasi topluluğun, bilhassa geleneksel liderler, nüfuzlu kişiler ve halk desteğine sahip olanların katılımı oldukça önemli.” dedi.

Katar’da Taliban ile görüşmelerde bulunmuş eski hükümet ekibinin en genç üyesi Halid Nur, aynı zamanda “Şu aşamada Taliban daha yeni askerî zafer kazandığı için fazlasıyla gururlu. Ancak daha önce yönettikleri şekilde yönetmelerinin tehlike arz ettiğini bildiklerini varsayıyoruz” şeklinde açıklamada bulunarak Taliban’ın önceki yönetiminde izlediği hatalı politikalara işaret etti.

Görüşmelerin başarısız olabileceğini, bunun da söz konusu grubun Taliban’a karşı koymak için silahlı direnişe şimdiden hazırlanmaları gerektirdiğini söyleyen Nur, "Teslim olmak bizim için söz konusu değil.” dedi. Halid Nur’un müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda silahlı mücadeleye hazırlanma görüşü, birlikte hareket ettiği Afgan liderlerden olan Ahmed Mesud tarafından destekleniyor.

banner34