banner23

banner26

banner24

banner25

Afganistan'da Çin casus ağı çökertildi

Afganistan istihbaratı, bölgedeki terör örgütleriyle Çin hükümetinin bağlantısını sağlayan casus çetesine düzenlenen operasyonda başarılı oldu.

GÜNDEM 22.12.2020, 10:24
Afganistan'da Çin casus ağı çökertildi
banner34

Afgan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü (NDS), Kabil'de iki Çinli istihbarat ajanını tutukladı. Yakalanan Li Yangyang ve Sha Hung'un, Afganistan'daki Çin istihbarat ağının başında oldukları belirtildi.

Asia News tarafından yapılan habere göre, casusların elindeki devasa silahlar, mühimmat ve patlayıcılar ele geçirildi. NDS'nin 10 Aralık'ta başlattığı operasyon sonucunda, iki casusun yanı sıra, bir Tayland vatandaşı ve 7 Çinli casusun da yakanladığı bildirildi.

Casuslar, Çin'in Afganistan'daki terör örgütleriyle bağlantısını sağlıyordu

Kabil'de yakalanan  Li Yangyang ve Sha Hung'un, Hakkani Ağı (HQN) ile bağlantılı olduğu tespit edildi. Hakkani Ağı, NATO güçleri ve Afganistan devleti ile savaşan Afgan gerilla isyancı grubudur. Yakalanan iki casusun, Hakkani Ağı'nın komutanlarıyla görüştüğü ortaya çıktı. 

Uzmanlar, Çin'in, Pakistan Gizli Servisi (ISI) tarafından desteklenen terör örgütüyle yakın olarak çalıştığını savunuyor. ABD'nin etkisini azaltmak isteyen Çin, HQN'in yanı sıra Taliban'ı da finanse ediyor. Her iki ülke de Afgan barış görüşmelerini sabote etmek ve baskın bir konuma gelmek için, Taliban ve El Kaide aracılığıyla Afganistan'ı etkilemeye çalışıyor. 

13°
açık