banner23

banner24

Afganistan'daki büyükelçilikler Taliban hükümeti ile teması kesti

Afganistan Dışişleri Bakanlığı’ndan eski bir yetkili, bazı büyükelçiliklerin Taliban'ı tanımayarak bağımsız hareket ettiğini ve gelirlerinin niteliğinin hala bilinmediğini dile getirdi.

GÜNDEM 19.09.2021, 12:03
Afganistan'daki büyükelçilikler Taliban hükümeti ile teması kesti

Afganistan'daki bazı büyükelçiliklerin, Taliban hükümeti konusundaki politikası gün yüzüne çıktı. 

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Afganistan Dışişleri Bakanlığı'ndan eski bir yetkili, Afganistan merkezli Pajhwok haber ajansına bir açıklamada bulundu. İsmini vermek istemeyen eski bakanlık yetkilisi, Taliban’ın yönetimi devralmasından sonra bakanlık çalışanlarının yüzde 80’inin Afganistan’ı terk ettiğini belirterek, “Dışişleri Bakanlığı’ndaki siyasi departmanlar diğer ülkelerin büyükelçilikleriyle ilişkileri sürdürmekten sorumlu. Ancak şu anda departmanlarda daha az memur var.” ifadelerine yer verdi.

İsmi verilmeyen eski yetkili, Afganistan’daki büyükelçiliklerinin çoğunun Kabil yönetimi ve ev sahibi ülkelerle temaslarını kestiğine de dikkat çekti.

Haberde Taliban hükümeti ile temaslarını sürdürmeyen büyükelçiliklerin hangi ülkeler olduğuna dair bilgiye yer verilmezken Afganistan Dışişleri Bakanlığı'nın, bir büyükelçiliğin henüz parasını bankaya yatırmadığını ve diğer dört büyükelçiliğin faaliyetleriyle ilgili soruları yanıtlamadığına yer verildi.

Diğer taraftan 20’si kadın ve farklı siyasi-etnik kökenden oluşan toplamda 103 Afgan gazeteci; Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü aracılığıyla uluslararası arenayı Afganistan'daki basın özgürlüğünü korumak için önlem almaya davet edip "Afgan gazeteciliği yok olma tehlikesiyle karşı karşıya" başlıklı çağrıya imza attı.

Gazetecilerin çağrısında, “Afganistan’da 1996’dan 2001’e kadar olduğu gibi gazeteciliğin yok olmasını istemiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

banner34