banner23

banner26

banner24

Afganistan Dışişleri Bakanı'ndan ''Kabil Havalimanı'' açıklaması

Afganistan Dışişleri Bakanı Mohammed Hanif Atmar, Türkiye’nin Kabil'deki uluslararası havalimanının güvenliği için sorumluluk alma ve tam destek olma konusunda teklif sunduğunu söyledi.

GÜNDEM 19.06.2021, 14:28
Afganistan Dışişleri Bakanı'ndan ''Kabil Havalimanı'' açıklaması
banner34

ABD ve NATO’nun Afganistan’dan çekilme kararının ardından ülkedeki güvenliğin sağlanmasına ilişkin çeşitli temaslar devam ediyor. 

Sputnik'in haberine göre Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Afganistan Dışişleri Bakanı Mohammed Hanif Atmar, Türkiye’nin Kabil'deki uluslararası havalimanının güvenliği için sorumluluk alma ve tam destek olma konusunda teklif sunduğunu söyledi. Bakan Atmar, ''NATO ve ABD ile Afganistan’da kalmaları için bir anlaşma yapmıştık ve artık çekiliyorlar. Onlara teşekkür ediyoruz. Ama biz onlarla Afganistan’daki birliklerini çektikten sonra da işbirliğine devam etmek istiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kabil’de uluslararası havalimanının güvenliğinin sağlanması için attığı adımları, ''Çok önemli bir girişim” olarak değerlendiren  Atmar, “Kabil’deki uluslararası havalimanının hem işlevsel kalması ve erişebilir olması hem de Afganistan'daki diplomatik misyonların kullanımı için uygun kılınması gerekiyor. Türkiye bu konuda sorumluluk almak ve tam destek olmak için bir teklif sundu.'' dedi.  

Türkiye’nin desteklerini “kesinlikle” beklediklerini ifade eden Bakan Atmar, ''Bizim Türkiye ile bağlarımız çok sağlam. Türkiye ile iyi bir işbirliğimiz var. Türkiye bizi desteklemek için son derece cömert davrandı.'' değerlendirmesini de ekledi.

22°
açık