banner23

banner24

Afganistan robotik takımındaki gençler, Kanada'dan yardım istiyor

Afganistan'da Robotik Takımı'ndaki tamamı kızlardan oluşan gençler, Taliban'dan dolayı Afganistan'dan ayrılıp Kanada'ya gitmek için yardım bekliyor.

GÜNDEM 22.08.2021, 16:14
Afganistan robotik takımındaki gençler, Kanada'dan yardım istiyor
banner46

Afganistan'da korkulu rüya haline gelen Taliban karşısında milyonlarca Afgan'ın tedirgin bekleyiş sürüyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, geçen yıl eski araba parçalarını kullanarak Kovid-19 hastaları için solunum cihazı icat eden Afganistan'ın robotik takımındaki gençlerin, Taliban tehdidine karşı ülkeden ayrılmak için yardım istediği bildirildi.

Robotik takım üyelerinin Kanada'ya gidebilmesi için çalışmalarını sürdüren insan hakları savunucusu ve avukat Kimberley Motley, 22 Ağustos'ta Kanada basınına yaptığı açıklamada, "Yarının ne getireceğine dair endişeliler. Eğitimlerine devam etmek istiyorlar" diye konuştu:

Afganistan'ın geleceği olmaya devam etmek istediklerini ancak durumun onlar açısından son derece belirsiz ve tehlikeli olduğunu söyleyen Motley, Kanada Başbakanı'nın robotik takımdaki kız çocuklarının "büyük destekçisi" olduğunu ve 2018'de onlarla bir araya geldiğini hatırlattı. Avukat bu nedenle, takımdaki gençleri Afganistan'dan güvenli bir şekilde çıkarılmasını ve onlara mülteci statüsü verilmesini Kanada'dan talep etti. 

Batı medyasının da dikkatini çeken yaşları 12 ve 18 arasında değişen 20 kişilik genç takım üyeleri, Afganistan'ın parlak geleceğine örnek olarak gösteriliyordu.

Kovid-19 ile mücadele için eski araba parçalarından solunum cihazı icat etmeleriyle bilinen takımın üyelerinden 17 yaşındaki Somaya Farooqi, bu cihazla tek bir hayat bile kurtarmanın bile kendilerini gururlandıracağını ifade etmişti.

"Afgan kız robotik ekibi için, ülkede yaşananlardan çok, çok endişeliyiz. Bu kızlar mühendis olmak, yapay zekayla uğraşmak istiyor ve başarıya ulaşmayı hedeflemeye cesaret ediyorlar." diyen Motley, "Kelimenin tam anlamıyla Kanada hükümetine yalvarıyoruz. Afgan kız robot takımının büyük destekçisi Başbakan Trudeau'ya, Kanada'ya gelmelerine izin vermesi için yalvarıyoruz." şeklinde dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Kanada'nın gençlere iyi bir gelecek vaad edebileceğine inandığını söyleyen ABD'li avukat, "Kanada'ya daha önce geldiler, orada yarışmaya katılıp kazandılar ve Çaylak Yıldız Ödülü'nü aldılar. Bu, kendi kategorilerinde kazanabilecekleri en büyük ödüldü." dedi.

Gençlerin güvenli bir yerde olmak, Afganistan'ı ve dünyayı gururlandırmak, robotik ve yapay zekayla ilgili hayallerini gerçekleştirmek peşinde olduklarını hatırlatan Motley, onların Kanada'nın iyi bir gelecek kurabilmek için harika bir yer olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Taliban'ın 15 Ağustos'ta Kabil'e girmesinin ardından ABD uçaklarının ülkeden ayrılmak üzere havalandığı Kabil Havalimanı'nda izdiham yaşanmış, ülkeden kaçmaya çalışan binlerce Afgan, havalimanına akın etmişti. 7 kişinin hayatını kaybettiği izdiham dünya gündemine oturmuştu.

banner34
21°
az bulutlu