banner23

banner26

banner24

Afganistan’da kan ve gözyaşı dinmiyor

Afgan hükümetinin verilerine göre mayıs ayında Taliban, günlük 48,5 adet terör saldırısı gerçekleştirdi.

GÜNDEM 06.06.2021, 12:19
Afganistan’da kan ve gözyaşı dinmiyor
banner34

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO güçlerinin çekilme süreci içinde olduğu Afganistan’da şiddet ve terör olayları her geçen gün artmaya devam ediyor. Son olarak, ülkenin batısında yer alan Bagdis vilayetinde düzenlenen bombalı saldırıda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 11 kişi yaşamını yitirdi. 

TRT’nin aktardığına göre, Bagdis Valisi Hüsamettin Şems, Bagdis’in Gendap bölgesine yerleştirilen bombanın, sivil unsurları taşıyan bir aracın bölgeden geçtiği esnada infilak ettirildiğini açıkladı. Vali, saldırının arkasında Taliban güçlerinin olduğunu iddia etti. Ancak saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Ülkede istikrarsızlık halinin sonlanması amaçlanırken gün geçtikçe halkın umutları kayboluyor. Afgan Ulusal Güvenlik Konseyi, Taliban’ın Mayıs ayında bin 455 saldırı düzenlediğini açıklamıştı. Hesapladığımız takdirde Afganistan sokaklarında günlük 48,5 adet terör saldırısı meydana gelmiş durumda. Hal böyle olunca Afgan halkı çözümü yollara düşmekte buluyor. Can güvenliklerini sağlamak için ülkeyi terk eden Afganların birincil varış hedeflerinden biri de Türkiye.

26°
açık