banner23

banner26

banner24

Afganistan’daki en büyük hava üssü boşaltıldı

Afganistan’dan çekilme sürecinde olan ABD ve NATO birlikleri, ülkede konuşlu bulundukları en büyük hava üssü olan Bagram’ı boşalttılar.

GÜNDEM 03.07.2021, 08:50
Afganistan’daki en büyük hava üssü boşaltıldı
banner34

NATO ve ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilme hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Ülkede, ABD ve NATO güçlerinin 20 yıldan bu yana merkez üssü olan Bagram tamamen terk edildi.

BBC’nin haberine göre, Bagram Hava Üssü, NATO ve ABD güçleri tarafından Kabil hükümetinin kullanımına tahsis edildi. En büyük üssün boşaltılmasıyla beraber, Afganistan’daki yabancı güçlerin ayrılmasının hızlanacağı yorumları yapıldı.

Mepa News’in aktardığına göre, Afganistan’da Pervan vilayetinin Bagram ilçesinde yer alan askeri üs, savaşın en hissedilir olduğu dönemlerde 30 binden fazla askeri personele ev sahipliği yapıyordu. Bir kısmı da cezaevi olarak kullanılan üste, ABD’nin bir süredir imha faaliyetleri yürüttüğü biliniyordu.

Üssün boşaltılmasıyla ilgili Kabil hükümeti herhangi bir yorum yapmazken Taliban’dan bir açıklama geldi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, ''Bu çekilmeyi oldukça olumlu bir adım olarak görüyoruz, Afganlar ancak yabancı güçlerin tam olarak geri çekilmesi sonrasında barışa yaklaşabilir. Çekilme ABD'nin de yararına.’’ ifadeleri kullanıldı.

26°
açık