banner23

banner26

banner24

Afganistan’ın Pakistan Büyükelçisinin kızı kaçırıldı

Afganistan'ın Pakistan Büyükelçisi Necibullah Aliheyhl'in kızı Silsila Aliheyl İslamabad'da kimliği belirsiz kişilerce kaçırılarak ağır işkencelere maruz bırakılan küçük kız saatler sonra serbest bırakıldı.

GÜNDEM 18.07.2021, 10:30
Afganistan’ın Pakistan Büyükelçisinin kızı kaçırıldı
banner34

Afganistan’ın kaotik durumu, devlet görevlilerinin ailelerinin yaşamlarını dahi tehdit altına alıyor. 

Euronews’in Afgan Dışişleri Bakanlığı’na dayandırarak yaptığı habere göre, Afganistan'ın Pakistan Büyükelçisi Necibullah Aliheyhl'in kızı Silsila Aliheyl dün İslamabad'da kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Ağır işkence edilen küçük kızın saatler sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Silsila Aliheyhl'in hastanede tedavisinin devam ettiği aktarıldı. Açıklamada, "Afganistan Dışişleri Bakanlığı bu iğrenç eylemi şiddetle kınıyor, diplomatların, ailelerinin ve Pakistan'daki Afgan siyasi ve konsolosluk misyonlarının personelinin güvenliği konusundaki derin endişesini dile getiriyor." denildi. Pakistan makamlarının konuyu acilen araştırması için göreve çağıran Afgan Dışişleri Bakanlığı, Pakistan hükümetini, Afganistan Büyükelçiliği ve diğer konsoloslukarının güvenliğinin yanı sıra diplomatların ve ailelerinin uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler uyarınca dokunulmazlıklarını sağlamak için gereken tedbirleri almaya çağırdı.

Afgan medyasının iddialarına göre, Silsila Aliheyl, İslamabad'ın diplomatik bölge olarak bilinen ''en güvenli bölümünde'' küçük kardeşine hediye aldıktan sonra eve döndüğü sırada kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı ve ağır şekilde işkence edildiği yer aldı.
Ayrıca Silsila Aliheyl'in bulunduğunda ellerinin ve ayaklarının bağlı olduğu, üstüne bırakılan bir notta, ‘’Komünist, bir sonraki seferde sıra sana gelecek.’’ yazılı olduğu aktarıldı.

26°
açık