banner23

banner26

banner24

banner25

Afganlar Türkiye görüşmelerini "tarihi bir fırsat" olarak görüyorlar

Afgan toplumu, önümüzdeki günlerde İstanbul'da düzenlenecek olan barış görüşmelerinin, ülkelerinin huzura kavuşmasına olanak sağlayacağına inanıyor.

GÜNDEM 10.04.2021, 16:11
Afganlar Türkiye görüşmelerini "tarihi bir fırsat" olarak görüyorlar
banner34

Afganistan'ın yıllardır süregelen istikrarsız ve kanlı siyasal ortamın son bulması için ülkedeki tüm etnik ve politik gruplar, İstanbul'da düzenlenecek barış görüşmelerini bekliyor.

Tolo News'in haberine göre, 9 Nisan tarihinde Kabil'de bulunan Gazi Futbol Stadyumu'nda toplanan binlerce Afgan vatandaşı, Türkiye'de düzenlenecek barış konferansına desteklerini iletti.

Toplanan kalabalık, Türkiye'de yapılacak zirvenin barış için eşsiz bir fırsat olduğunu hatırlatarak; Afganistan’ın kadın hakları, seçimler, basın özgürlüğü gibi anayasada da yer edinmiş demokratik kazanımlarının korunması gerektiğini belirttiler.

Katılımcılar savaşın derhal sona ermesi ve tüm taraflar için kabul edilebilir bir barış anlaşmasının yürürlüğe konması çağrısında bulundular. Toplanan kalabalık arasında yer alan Hizb-i İslami lideri Sayed Ali Kazimi, İstanbul süreci neticesinde ülkede ‘’serbest’’ ve ‘’bağımsız’’ seçimleri gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini söyledi. 

Gösteriye katılanlar ayrıca, BM’den Türkiye konferansında dikkate almalarını bekledikleri bir bildiri yayınladı. 

İstanbul’da 16 Nisan tarihinde düzenlenmesi beklenen görüşmelere Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Taliban’ın önde gelen isimlerinin bizzat katılacağı öngörülüyor.

19°
açık