banner23

banner24

Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı: Putin saygı istiyor

Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Kai-Achim, Rusya ve Putin'in saygı beklediğini ve Ukrayna'nın NATO'ya girmesi için gerekli şartları taşımadığını söyledi.

GÜNDEM 22.01.2022, 15:28
Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı: Putin saygı istiyor

Almanya, Rusya-Ukrayna geriliminde Rusya taraflı tavrını sürdürmeye devam ediyor.

Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Kai-Achim Schönbach Hindistan'ın başkenti Delhi'de yaptığı konuşmada Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilimi değerlendirdi. Düşünce kuruluşu IDSA'da konuşan Schönbach, Rys diktatörü Putin'in Ukrayna'yı işgal planının olmadığını ve sadece biraz saygı istediğini öne sürdü.

Amiral Kai-Achim, "Putin saygı istiyor. Biraz saygı göstermenin maliyeti düşüktür. Rusya saygıyı hak ediyor. Hindistan ve Almanya'nın Çin'e karşı Rusya'ya ihtiyacı var. Ukrayna, NATO'ya üyelik için gerekli şartları taşımıyor." ifadelerini kullanan Alman amirali, Çin'e karşı Rusya'yla müttefik olmanın gerektiğini ileri sürdü. 

Ukrayna'nın NATO'ya üyelik şartlarını taşımadığını belirten Schönbach,  Gürcistan'ın NATO üyeliğine de "Gürcistan, NATO'ya üye olmaya istekli, şartları karşılıyor, ancak bunu yapmak akıllıca mı? Bu ülkeleri üye yapmak akıllıca değil." sözleriyle karşı çıktı.

Rusya'nın halihazırda Kırım ve Donbas'taki işgalini göz ardı eden Alman amirali, "Rusya gerçekten Ukrayna'dan küçük bir toprak parçası mı istiyor? Putin muhtemelen sadece baskı yapıyor çünkü bunu yapabileceğini biliyor. AB'yi bölüyor. Ama aslında Putin'İn istediği şey, üst düzey saygıdır." dedi.

banner34