banner23

banner24

Alman firmalardan Beyrut Limanı projesi

İki Alman firması, patlama sonrası yıkılan Beyrut Limanı ve çevresini tekrar inşa etmek için yeni projelerini açıkladı.

GÜNDEM 10.04.2021, 12:00
Alman firmalardan Beyrut Limanı projesi

200'den fazla Lübnanlının ölümüne sebep olan Beyrut Limanı'ndaki patlamanın verdiği maddi hasar hala onarılabilmiş değil.

Arab News'in haberine göre Cuma günü Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gelen bir Alman heyeti, patlamanın yaşandığı Beyrut Limanı ve çevresini yeniden inşa etmek için devasa bir projeyi Lübnanlı yetkililer ile paylaştı. İki Alman firması tarafından yönetilecek projeye göre, liman şehrin dışına taşınacak ve zarar gören kent onarılacak. 

Tanıtım sonrası konuşan Colliers Almanya Genel Müdürü Hermann Schnell, ''Proje, 50 bin kişiye iş ve milyarlarca dolar yatırım sağlıyor. Bunun yanı sıra Lübnanlılar için uygun fiyatlı konutların inşasını ve mimari yapıların tekrar onarılmasını içeriyor.'' açıklamasını yaptı. 

Alman firmaların daha önce Cape Town, Bilbao ve Viyana gibi şehirlerde başarılı limanlar inşa ettiğini söyleyen Hamburg Liman Danışmanlığı'ndan (HPC) Lars Greiner, "Proje, Beyrut liman bölgesini daha gelişmiş, uygun maliyetli ve bölgesel ticari büyümesine hazır olacak dünya standartlarında, son teknoloji bir liman haline getirecek." ifadelerini kullandı. 

Almanya'nın proje için belirli şartları bulunuyor. Buna göre; Lübnan hükümeti acil olarak geniş kapsamlı reformları gündemine alacak ve liman projesi için Avrupa Yatırım Bankası'ndan gelen fonları yönetmek için bağımsız ve  uluslararası atamalar tarafından denetlenen bir tröst oluşturulacak. Almanyan'nın Lübnan Büyükelçisi Andreas Kindl basın toplantısında konuyla ilgili olarak, "Böylesine büyük bir proje ancak hesap verebilirlik ve şeffaflık varsa inşa edilebilir." dedi.

Lübnan medyasında çıkan haberlere göre daha önce Çin, Türkiye ve Fransa Beyrut Limanı'nı inşa etmek için görüşmelerde bulundu.

4 Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'ndaki depolarda tutulan tonlarca amonyum nitrat patlamıştı. Patlama sonrası liman tamamen yıkılırken kentte ağır maddi hasar oluşmuştu.

banner34