banner23

banner24

Almanya Dışişleri Bakanı, Taliban ile görüştü

Afganistan'da makul bir ortamın sağlanması için Batılı ülkelerin Taliban ile görüşmesi gerektiğini savunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Taliban ile bir görüşme gerçekleştirdi.

GÜNDEM 01.09.2021, 14:23
Almanya Dışişleri Bakanı, Taliban ile görüştü
banner46

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Afganistan'da çatışmanın engellenmesi için Batılı devletlerin Taliban bile görüşmesi gerektiğine inanıyor.

Ekho Kavkaza sitesinde yer alan habere göre Baas, Afganistan'da Taliban yönetimi altında bir Alman büyükelçiliğinin kurulacağını söyledi. Maas'ın tahminlerine göre Afganistan'da hala yaklaşık 300 Alman vatandaşı bulunuyor.

Taliban ile müzakerelerde geleceğe yönelik konuların konuşulması gerektiğine değinen Maas, pratik sorunların çözümlerine odaklanılması gerektiğini vurguladı. 

Alman Bakan Kabil'deki havaalanının durumu, Afganistan'da insan haklarına saygı gösterilmesi, terörist grupların Afganistan'da barınmaması ve insanların rahatça ülkeyi terk edebilmesi gibi konuların masaya yatırılması gerektiğini düşünüyor. 

31 Ağustos günü Beyaz Saray Sözcücü Jen Psaki, ABD'nin Taliban'ı tanımak için acelesi olmadığını söyledi. Ayrıca Psaki, olası yaptırımların Taliban'ın faaliyetlerine göre şekilleceğini de sözlerine ekledi. 

banner34
16°
açık