banner23

banner26

banner24

banner25

Almanya: Stoklarımız azaldı

Almanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Eberhard Zorn, Alman ordusunun stoklarında çok az mühimmatın bulunduğunu ve mühimmat depolarını doldurmak için 20 milyar avroya ihtiyaç olduğunu söyledi.

GÜNDEM 16.05.2022, 12:06
Almanya: Stoklarımız azaldı
banner34

Almanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Eberhard Zorn, Alman Bild gazetesine verdiği bir röportajda, Almanya'nın sahip olduğu silah stoğuna ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Eberhard Zorn; Almanya Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alfons Mais’in 3 ay önce Almanya Kara Kuvvetleri için "Kara Kuvvetleri az çok çıplak ayakta duruyor." şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine yaptığı açıklamada “Çok az mühimmatımız var, bu konuda katı tasarruf edildi. Şimdi sadece mühimmat depolarımızı doldurmak için yaklaşık 20 milyar avroya ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Zorn, geçmişte mühimmat ve yedek parçadan tasarruf ederek başka projelerinin finansmanının sağlandığına dikkat çekti.

Zorn'a Bilg gazetesinde Alman ordusuna 100 milyar avroluk bir paket sağlanmasının planlandığı hatırlatıldı. Zorn bununla ilgili “Evet ancak bu miktar, tesadüfen ortaya çıkmadı. Seçimden sonra Alman ordusunun önemli NATO gereksinimlerini karşılamak için yatırım ve modernize ihtiyacını hesapladık. Bunun sonucu 100 milyar euro oldu.” ifadelerine yer verdi.

29°
açık