banner23

banner26

banner24

banner25

Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Ukrayna Dışişleri'ne çağırıldı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Anka Feldhusen'in Dışişleri'ne çağrıldığını bildirdi.

GÜNDEM 23.01.2022, 10:26
Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Ukrayna Dışişleri'ne çağırıldı
banner34

Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schönbach'ın Rusya yanlısı sözler sarfetmesi üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Almanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Anka Feldhusen'in Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı duyuruldu.

Açıklamada, Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Kay-Achim Schonbach’ın Kırım'ın Ukrayna'ya bir daha asla geri dönmeyeceği ve Ukrayna'nın NATO üyeliği kriterlerini karşılamadığı yönündeki söylemlerinin kategorik olarak kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Alman hükümetinin Kiev'e savunma silahları sağlaması konusundaki olumsuz tutumundan derin hayal kırıklığı duyulduğu da belirtildi.

Ortakların"Rusya’nın yıkıcı emellerine" karşı koyma konusundaki kararlılık ve dayanışmasının Ukrayna için büyük önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, “Ukrayna, Almanya’nın özellikle büyük ölçekli bir Rus işgali tehdidi karşısında Ukrayna'nın savunma yeteneğinin güçlendirilmesi istiyor ve Avrupa'da güvenliğin sağlanmasına yönelik diğer etkili caydırıcı araçların kullanılması konularında Ukrayna'yı desteklemede daha proaktif bir tutum sergilemesini umuyor.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba daha önce, Almanya'nın son zamanlarda Ukrayna'ya askeri ekipman desteği vermeyeceğini, Kırım'ın geri alınmasının imkansız olduğu ve Rusya'nın SWIFT sisteminden dışlanamayacağı gibi Rusya yanlısı açıklamalarının iki ülke ilişkilerinin düzeyiyle örtüşmediğini açıklamıştı.

17°
açık