banner23

banner26

banner24

banner25

Anadolu Yıldızı-2021 Arama Kurtarma Tatbikatı devam ediyor

Anadolu Yıldızı-2021 Arama Kurtarma Tatbikatı Ege Denizi’nin uluslararası suları ile hava sahasında tüm hızıyla devam ediyor.

GÜNDEM 14.10.2021, 10:43
Anadolu Yıldızı-2021 Arama Kurtarma Tatbikatı devam ediyor
banner34

Anadolu Yıldızı-2021 Arama Kurtarma Tatbikatı, Ege Denizi’nin uluslararası suları ile hava sahasında devam ediyor.

2 Ekim’de başlayan tatbikat ile TSK, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığının Arama Kurtarma Harekâtı icra edebilme yeteneklerinin artırılarak eğitimlerinin geliştirilmek amaçlanıyor.

Tatbikatta Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Arama Kurtarma unsurlarının geniş çaplı katılımının sağlanacağı müşterek bir senaryo ile  Arama Kurtarma Harekâtı icra edebilme yeteneklerini artırarak eğitimlerini geliştirmek, Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma Teşkilatı ile Türk Arama Kurtarma Teşkilatı arasındaki koordinasyon hususları ile Arama Kurtarma Komuta Kontrol Sistemlerini denemek ve  Arama Kurtarma Tatbikatı esnasında ortaya çıkabilecek aksaklıkları tespit etmek ve gidermek amaçlanıyor.

Tatbikata; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından çeşitli tipte gemi, uçak ve helikopterler ile arama kurtarma konusunda eğitim almış personelden oluşan timler katılıyor.

21°
açık