banner23

banner26

banner24

banner25

Arap-İsrail ilişkilerinde yeni dönem

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri ile yaptırımları ortadan kaldıran ve barış anlaşması niteliğinde bir anlaşma imzalayan İsrail, bölgedeki diğer Arap ülkeleriyle de ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor.

GÜNDEM 31.08.2020, 14:02
Arap-İsrail ilişkilerinde yeni dönem
banner34

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasında bir barış anlaşması imzalandı. BAE ve İsrail arasındaki örtülü askeri, siyasi ve ekonomik iş birliği kısmen de olsa biliniyordu. Ancak, BAE tarafından böyle bir ortaklığın alenen resmi bir biçimde gerçekleştirilmesi ve kamuoyuyla paylaşılması, Arap coğrafyasından ve farklı İslami çevrelerden oldukça tepki çekti.

Anlaşmaya ara buluculuk yapan ve teşvik eden Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail ise durumdan oldukça memnun. Anlaşmanın bir anlamda da İsrail’in Filistin topraklarını, haksız ve hukuksuz ilhakına BAE nezdinde adeta bir meşruiyet zemini oluşturur nitelikte olduğu düşünülüyor.

Dün, Batı Kudüs’te bulunan İsrail Başbakanlık Ofisi’nde ABD Başkanı Donald Trump’ın Yahudi asıllı damadı ve aynı zamanda danışmanı olan Jared Kushner, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve ABD İran Özel Temsilcisi Brian Hook’u ağırlayan Başbakan Netenyahu, kabulün ardından açıklamalarda bulundu.

Arap ülkeleriyle anlaşılamamasından Filistinlileri sorumlu tuttu

Gerçekleştirilen görüşmenin ardından Netenyahu, Kushner ve O’Brien, ortak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında İsrail ve BAE arasından imzalanan anlaşmaya yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

Netenyahu, İsrail ve diğer Arap ülkelerinin normalleşememesi ve barış yapılamamasıyla alakalı olarak Filistin yönetimini suçladı. Netenyahu, “Filistinliler uzun zamandır Filistin ile İsrail'in yanı sıra, İsrail ile Arap ülkeleri arasında barış sağlanmasını veto ettiler. Filistinliler'i beklersek, sonsuza kadar beklememiz gerekecek." ifadelerine de konuşmasında yer verdi.

Konuşmasında Umman ve Çad’a yaptığı ziyaretleri de referans gösteren Netenyahu, Umman ve Çad ziyaretleriyle atılan adımların, Arap ve Müslüman ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi adına yalnızca kamuoyuyla paylaşılan adımlar olduğunu belirtti. Ayrıca Netenyahu, birçok Arap ve Müslüman ülke ile İsrail arasında kamuoyuyla paylaşılmayan gizli görüşmeler gerçekleştirildiğini iddia etti.

30°
açık