banner23

banner24

ASEAN Myanmar ordusu ile görüşmeye hazırlanıyor

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) tarafından Myanmar’ın sabık lideri Ang San Su Çi’nin serbest bırakılması için sanal bir zirve gerçekleştirildi.

GÜNDEM 03.03.2021, 14:39
ASEAN Myanmar ordusu ile görüşmeye hazırlanıyor
banner46

Myanmar ordusunun 1 Şubat’ta yönetime el koyarak sivil iktidarı sonlandırmasının ardından ülke çapında başlayan gösteriler hafta sonu yeniden hız kazandı ve yaşanan son olaylarda 18 kişi hayatını kaybetti. Artan şiddet olaylarına BM ve ASEAN başta olmak üzere uluslararası toplum tarafından kınamalar geldi. 

Al Jazeera’nin haberine göre, ASEAN ülkeleri Dışişleri Bakanları, Myanmar’da artan şiddeti ve siyasal krizi sonlandırmak için ordu yetkilileri ile devrik sivil iktidar arasında bir kanal açmak için uğraşı gösteriyor.  

Myanmar’da gerçekleşen anti-demokratik iktidar değişikliğine karşı ASEAN ülkeleri de ortak bir tavır takınmış değil. Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam'dan oluşan ASEAN’ın Singapur, Malezya, Filipinler gibi üyeleri darbeye karşı sert bir tepki gösterirken Endonezya diyalog çağrısı yaptı.

Singapur Dışişleri Bakanı pazartesi günü yaptığı açıklamada Güneydoğu Asya’nın herhangi bir noktasında meydana gelen istikrarsızlık halinin bölgenin geri kalanını da etkilediğini belirtirken yaşananların Myanmar ekonomisine çok ciddi hasar verdiğini ifade etti.  

Filipinler Dış İşleri Bakanı ise resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ASEAN’ın üyelerinin iç işlerine karışmama politikasının yaşananları zımnen onaylamak anlamına gelmediğini vurguladı.

Bu açıklamalara rağmen ASEAN’ın darbeci güçler ile sebebi ne olursa olsun görüşecek olması darbe karşıtı grupların tepkisini çekti. ASEAN’ın Myanmar gençlik programının mezunları da halk tarafından tanınmayan gayr-i meşru iktidar yerine devrik lider Su Çi’nin temsilcileri ile görüşülmesini talep ettiler.  

Güvenlik araştırmacıları ise 2017’de patlak veren olaylar neticesinde 700 bin Arakanlının yurtsuz kaldığını hatırlatarak ASEAN’ın ordu ile temasını sürdürmesi gerektiği düşüncesinde.  

banner34
21°
gök gürültülü hafif yağmurlu