banner23

banner24

Asya NATO’su Quad 12 Mart’ta toplanıyor

Hindistan, Avustralya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan Quad (dörtlü ittifak) görüşmeleri 12 Mart’ta başlıyor.

GÜNDEM 10.03.2021, 11:20
Asya NATO’su Quad 12 Mart’ta toplanıyor
banner46

Çin’e karşı gayri resmi stratejik bir birliktelik olan "Dörtlü Güvenlik Diyaloğu" ya da "Quad", belli aralıklarla toplanıp bölgesel ve küresel düzeyde ortak çıkarlar/sorunlar üzerine görüşmeler gerçekleştiriyor. 12 Mart’ta yapılacak Quad zirvesi, liderler düzeyinde gerçekleşecek ilk görüşme olması bakımından ayrı bir anlam taşıyor.

Times of İndia’nın haberine göre; Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve Amerika Başkanı Joseph R. Biden arasında gerçekleşecek sanal toplantının esas başlığı Çin’in Hint Pasifik’te sergilediği atılgan politikalara karşı olası iş birlikleri olacak.

Hint Dışişleri Bakanlığı’nca 9 Mart'ta yapılan açıklamada liderlerin bölgesel, küresel ortak ilgi alanlarını tartışacakları ve Hint Pasifik bölgesinde özgürlükçü, kapsayıcı bir anlayışın egemen olması için yapılabilecekler üzerinde duracakları belirtildi.

18 Şubat’ta Quad ülkelerinin Dışişleri Bakanları arasında sanal bir görüşme yapılmış ve bölgede yaşanan sorunların uluslararası düzene bağlı kalınarak çözülmesinin önemi vurgulanmıştı.

ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya arasında 2007’de başlatılan diyalog forumu, 2017'de "dörtlü ittifak" haline evrildi. İttifak ilk andan itibaren ABD’nin bölgede Çin’e karşı dörtlü bir siper oluşturarak Çin’i çevreleme stratejisi olarak yorumlanıyor. Birlik üyelerinin geçen yıl ilk kez müşterek düzenledikleri Malabar Deniz Tatbikatı tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Çin ise bu dört ülkenin kendisine karşı oluşturduğu girişimi mini-NATO olarak adlandırmıştı.

banner34
16°
açık