banner23

banner24

Asya Pasifik ülkelerinden ticaret anlaşması

Çin, Japonya ve Güney Kore’nin de dahil olduğu bir takım Asya Pasifik ülkeleri, Pazar günü dünyanın en büyük bölgesel serbest ticaret anlaşmasını imzaladı.

GÜNDEM 16.11.2020, 17:44
Asya Pasifik ülkelerinden ticaret anlaşması

Çin, Japonya ve Güney Kore arasında imzalanan anlaşma, dünyanın nüfusunun ve gayrisafi yurtiçi hasılaların 3'te 1'ini kapsıyor.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı da kapsayan 15 ülkeden üst düzey yetkili kişiler ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin 10 üyesi pazar günü Regional Comprehensive Economic Partnership’i (RCEP, Bölgelerarası Kapsamlı Ekonomik Ortaklık) imzaladı.

Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, sanal ortamda gerçekleştirilen imza seremonisinden önce müzakerelerin tamamlanmasının çok yönlü ticaret sisteminin desteklenmesinde Asya’nın rolünün beyanı olduğunu söyledi. Vietnam Başbakanı pandemi nedeni ile zarar gören arz-talep zincirlerinin onarılmasına ve ekonomik iyileşmeye anlaşmanın yardımcı olacağını belirtti.

Singapur Ticaret ve Endüstri Bakanı Chan Chun Sing, gazetecilere anlaşmanın yürürlüğe girmesi için minimum olarak 6 Asya ülkesi ve 3 Asya dışı partner ülke tarafından onaylanması gerektiğini söyledi ve Singapur’un anlaşmayı önlerindeki birkaç ay içerisinde onaylamayı planladığını belirtti.

Anlaşmayı destekleyen ülkelerin toplam nüfusu 2.2 milyarı bulurken ülkelerin toplam gayrisafi yurtiçi hasılası ile 26.2 trilyon dolara ulaşıyor. Gümrük vergilerin düşürülmesi, zayıflamış arz-talep zincirlerinin güçlendirilmesi ve yeni e-ticaret kurallarının konması ile pandemi yüzünden zayıflayan ekonomilerin destekleneceği anlaşmanın olması gerektiğini düşünen grup tarafından düşünülüyor.

Ülkelerin arasında ticareti yapılan ürünlerin yüzde 92’si için gümrük vergilerinin kaldırılmasına dair bir uygulama anlaşma içerisinde yer alıyor.

banner34