banner23

banner26

banner24

banner25

Atina sokakları karıştı

Yunanistan’da polis şiddetine ait görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından halk sokaklara döküldü.

GÜNDEM 10.03.2021, 13:43
Atina sokakları karıştı
banner34

7 Mart Pazar günü Atina’nın Nea Smyrni yerleşkesinde polisin gösteri yapmak isteyen kişilere orantısız şekilde güç uyguladığı video kaydı sosyal medyada yayıldı. Görüntüler neticesinde halk kitleler halinde ayaklandı. Atina Savcılığı’nın olaylarla ilgili soruşturma başlattığını duyurması da halkın öfkesini dindirmedi. Çoğu öğrenci olan 5 binden fazla vatandaş polis karşıtı gösterilere katılmak için meydanlara indi.

Ellerinde "aynasızlar mahallemizden dışarı’’ yazan pankartlar ile Atina sokaklarına akın eden göstericilere polis ekipleri biber gazı ve tomalar ile müdahale etti. Aljazeera'nin aktardığına göre, göstericiler polise taş ve molotof kokteyli atarak karşılık verdi. Olayların arasında kalan motorsikletli polis ekiplerine göstericiler hücum etti. Bir polis memuru göstericiler tarafından motordan indirilerek tekme ve sopalarla saldırıya uğradı. Polisin dayak yediği görüntüler ve yerde yarı baygın halde yatan hali uluslararası haber ajansları tarafından kayıt altına alındı. Görüntüler ülkede deprem etkisi yarattı.

Şimdilik birisi ağır olmak üzere 3 polisin yaralandığı olaylarda 10 kadar gösterici de tutuklandı. Eylemler son bulmuş değil.

Olaylara ilişkin açıklama yapan Başbakan Kiryakos Mitçotakis, göstericilere itidalli olmaları ve gösterileri derhal sonlandırmaları çağrısında bulundu.

26°
açık