banner23

banner26

banner24

banner25

Atlantik Konseyi'nin raporuna göre ABD'nin nüfuz ettiği ülkelerde Çin etkisi artmaya başladı

ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi'nin hazırladığı rapor, son 40 yılda ABD'nin etkili olduğu ülkelerin birçoğunda, Çin'in etki göstermeye başladığını ortaya çıkardı.

GÜNDEM 19.06.2021, 09:07
Atlantik Konseyi'nin raporuna göre ABD'nin nüfuz ettiği ülkelerde Çin etkisi artmaya başladı
banner34

ABD ile Çin arasındaki dünya ülkelerine nüfuz etme yarışı yeni bir sonucu ortaya koydu.

Euronews'in haberine göre, Denver Üniversitesi'nin iş birliğinde yapılan çalışma ile; ticari, diplomatik ve askeri ilişkiler, yapılan yardımlar, silah alışverişi gibi bazı kriterlere bakılarak ülkelerin birbirlerine olan nüfuzu ölçüldü. Ölçümler sonucunda hangi ülkenin diğerine daha bağımlı olduğu anlaşılmaya çalışıldı. Ölçümlerde dikkate alınmayan kriterler ise kültürel etkiler veya vekil güçlerinin finansmanı gibi etkenler oldu.

Raporda, 1980'lerde Çin'in sadece Arnavutluk üzerinde etkisi olduğu gözüküyor. Fakat Çin'in alanına ise 2000'lerde İran, Myanmar ve Sudan gibi birkaç ülke eklendi. Günümüzde ise ABD nüfuzunun en fazla hissedildiği ülkelerin çoğunda son 20 yıldaki ekonomik büyümenin de katkısıyla Çin etkisi daha belirginleşti.

Rapordan çıkan sonuç; ABD'nin küresel etkisinin durgunluk sürecine girdiğini, Avrupa etkisini kaybettiğini ve Çin'in daha fazla nüfuz etmeye başladığını ortaya koydu. ABD halihazırda takriben 50 Latin Amerika ülkesinde en etkili güç iken, Çin için bu rakam 34 olarak gözüküyor.

Raporda, Avrupa genelinde Türkiye dışında en etkili gücün ise Almanya olduğu yazıyor. Düşünce kuruluşunun hazırladığı görsellerde Türkiye Avrupa'nın nüfuz alanında yer aldı.

22°
parçalı az bulutlu