banner23

banner26

banner24

banner25

Avrupa Parlamentosu’ndan Arktik kararı

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, Arktik bölgesinde Rusya ile “seçici etkileşim” yapılması gerektiğine yönelik görüş bildirdi.

GÜNDEM 01.05.2021, 18:34
Avrupa Parlamentosu’ndan Arktik kararı
banner34

Arktik bölgesindeki duruma ilişkin taraflardan çeşitli açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Russia Today’in haberine göre Avrupa Parlamentosu, Arktik bölgesinde Rusya ile iş birliğinin seçici etkileşim ilkesine dayanması gerektiğini savundu. Buna ilaveten, Rusya'ya diğer bölgelerdeki faaliyetleriyle bağlantılı olarak uygulanan yaptırımların ise bu bölgedeki iş birliğini engelleyici birer faktör durumunda bulunmaması gerektiği belirtildi.

Habere göre komitenin, sahadaki duruma ilişkin, bölgenin Rusya tarafından askerileştirildiği ve parlamenterler arasında bu durumun ulaşımı kısıtlama ve manevra kabiliyetini engellemeye kadar gidebileceğine yönelik endişeler dile getirildi. Ayrıca parlamenterler tarafından, Avrupa Birliği’nin Arktik ülkeleriyle yapıcı ilişkileri sürdürmesi ve bölgeye ilişkin güvenlik konularının NATO ile istişare ve iş birliği konusu yapılması gerektiği de ifade edildi.

Haberde, Avrupa Parlamentosu’na göre Rusya-NATO Konseyi, bu ve benzeri anlaşmazlıklar veya yanlış anlaşılmaların çözümü için kilit bir role sahip ve krizlerin büyümeden çözülebilmesi için aktif tutulması gereken bir kanal olduğu belirtildi. Pentagon’un daha önceden yaptığı açıklamalar da Rusya’nın Arktik’teki faaliyetlerinin yakından takip edildiğine yönelikti. 

Öte yandan Rus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Arktik’te savunma önlemlerini artırmaya yönelik faaliyetlerin, NATO’nun bölgeye olan ilgisinin artması sebebiyle olduğu da belirtildi.

24°
hafif yağmur