banner23

banner26

banner24

banner25

Avustralya'dan Rusya'ya yaptırım kararı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Rusya'nın saldırgan politikasının karşılıksız kalmaması için bazı isimlere ve bankalara yaptırımda bulunacaklarını açıkladı.

GÜNDEM 23.02.2022, 09:25
Avustralya'dan Rusya'ya yaptırım kararı
banner34

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların Luhansk ve Donetsk'te sözde cumhuriyet ilan etmelerini tanıyan Rusya'ya karşı tepkiler devam ederken yaptırım çalışmaları da hız kazanmaya başladı.

ABD, AB, Almanya ve İngiltere'nin ardından Avustralya Başbakanı Scott Morrison da Rusya'ya yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Morrison, Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi üyesi 8 kişiye seyahat yasağı ve mali yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

Alınan karar ile Rusya Devlet Kalkınma Bankası da dahil olmak üzere birçok bankaya yaptırım uygulanacak.

Yaptırımlar Ukrayna'daki Donetsk ve Luhansk'ı da kapsayacak. Donetsk ve Luhansk'a uygulanan yaptırımlar ile ulaşım enerjisi, telekomünikasyon, petrol, gaz ve maden rezervleri hedef alınacak. 

Avustralya'nın Rusya'nın saldırganlığının ağır bedellerinin olmasını sağlamak için ABD, İngiltere ve AB ve diğer hükümetlerle yakın iş birliği içinde olmaya devam ettiğini söyleyen Morrison, Rus halkı ile bir sorunları olmadığına ve bu yaptırımların otoriter Rus hükümetinin zorbalıklarına ve tehdit eylemlerine yönelik olduğuna dikkat çekti.
 

17°
parçalı bulutlu