banner23

banner26

banner24

banner25

Avusturya Başbakanı'ndan Türkiye için "süper güç" yorumu

AB-Batı Balkanlar zirvesinde konuşan Avusturya Başbakanı Kurz, AB'nin bölgeye üyelik perspektifi sunmaması durumunda Avrupa'da "Rusya, Çin ve Türkiye gibi süper güçlerin rolünün artacağı"nı söyledi.

GÜNDEM 07.10.2021, 13:22
Avusturya Başbakanı'ndan Türkiye için "süper güç" yorumu
banner34

Slovenya'da yapılan AB-Batı Balkan zirvesi dikkat çeken açıklamalara sahne oldu.

DW Türkçe'nin haberine göre; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'ın AB'ye tam üyeliklerinin ele alındığı AB-Batı Balkan Zirvesi'nde konuşma yapan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Zirve'de konuşma yapan Litvanya Başbakanı Krisjanis Karins'in AB için "Burası bizim arka bahçemiz" ifadelerini destekleyen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Türkiye için "süper güç" tanımlamasında bulundu. Kurz, AB ile ilgili endişelerini dile getirirken Türkiye'nin "süper güç" olduğunu şu şekilde dile getirdi:

"Eğer AB bu bölgeye gerçek bir perspektif sunmazsa, Çin, Rusya veya Türkiye gibi başka süper güçler, burada daha büyük bir rol oynayacak. Bölge coğrafi olarak Avrupa’ya ait ve Avrupalı bir perspektife ihtiyacı var."

AB'yi gittikçe büyümesiyle tedirgen eden Çin, Dünya Bankası verilerine göre Balkan ülkelerinin dış ticaretinde sadece yüzde 8'lik bir paya sahip. Buna karşılık AB halihazırda Balkan ülkelerinin en büyük ticari ortağı konumunda bulunuyor. Ancak Çin Balkan ülkelerine büyük kapsamlı altyapı projeleri için finansman sunuyor. Rusya ise tarihsel bağları olduğu Balkan ülkelerinin AB üyeliğine karşı.

12°
açık