banner23

banner24

Azerbaycan ile ortak tatbikat

Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan askerî alanda iş birliğine ilişkin anlaşma kapsamında Türkiye-Azerbaycan ortak tatbikatı yapılıyor.

GÜNDEM 05.12.2022, 10:36
Azerbaycan ile ortak tatbikat


Azerbaycan ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin farklı türdeki birlik personelinin katıldığı ve muharebe ve özel amaçlı istihkâm teçhizatı ile askerî hava araçlarının yer aldığı tatbikat Bakü, Astara, Cebrayil ve İmişli'de gerçekleştirildi.

Senaryoya göre Azerbaycan ordusuna bağlı Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Özel Kuvvetler, İstihkam Kuvvetleri, Füze ve Topçu Kuvvetleri birlikleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ordusu ile birlikte çeşitli eğitim ve muharebe görevlerini icra etti.

Tatbikatta; modern muharebe yöntemlerinin kullanılması, askerî  harekâtlarda topçu, havacılık ve diğer birlik türlerinin uygulanması, bunların etkileşim halinde organize edilmesi, nehirler üzerinde geçit açmak için dubalı köprüler inşa edilmesi, konvansiyonel düşmanın derinliklerine inilmesi gibi çeşitli görevler icra edildi.

Ortak tatbikatta, birliklerin etkileşimi sırasında muharebe koordinasyonunun sağlanması, yönetimin iyileştirilmesi, deneyim paylaşımı ve personelin profesyonelliğinin artırılması ana odak noktası oldu.

banner34