banner23

banner26

banner24

banner25

Azerbaycan, mayın haritası karşılığında 15 Ermeni'yi iade etti

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, 97 bin mayının konumlarını gösteren haritalar karşılığında, ülkede gözaltında bulunan 15 Ermenistan vatandaşının iadesinin gerçekleştirildiğini duyurdu.

GÜNDEM 13.06.2021, 10:42
Azerbaycan, mayın haritası karşılığında 15 Ermeni'yi iade etti
banner34

Azerbaycan, yaşanan savaş sonrası normale dönme yolundaki güvenlik çalışmalarına devam ediyor. 

Euronews'te yer alan haberde bakanlığın olaya ilişkin yaptığı açıklamalara yer verildi.  Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan güçlerinin Ağdam ilinde döşediği 97 bin adet anti tank ve anti personel mayınına ait haritaların Azerbaycan'a verildiği bildirildi. Azerbaycan tarafının da ülkede gözaltında bulunan 15 Ermenistan vatandaşını iade ettiği belirtildi.

İade işleminin Azerbaycan-Gürcistan sınırında gerçekleştirildiği belirtilirken bu konuda destek sağlayan Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Tiflis yönetimine teşekkür edildi.

Altı hafta süren çatışmaların ardından Rusya'nın arabuluculuğunda varılan ateşkes kapsamında Ermeni güçler Ağdam'dan çekilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise iki ülke arasındaki takası memnuniyetle karşıladığını ve daha fazla iş birliğine vesile olmasını umduğunu aktardı.

Kelbecer'de 4 Haziran'da bir mayının patlaması sonucu 2'si gazeteci 3 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

28°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur