banner23

banner24

Azovstal çelik fabrikasındaki 80 sivil tahliye edildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Azovstal çelik fabrikasından 80 sivilin tahliye edildiğini açıkladı.

GÜNDEM 02.05.2022, 11:19
Azovstal çelik fabrikasındaki 80 sivil tahliye edildi
banner46

Rusya'nın Mariupol'de kontrolü sağlamasının ardından çok sayıda Ukraynalı asker ve sivilin sığındığı Azovstal çelik fabrikasından sivillerin tahliyesine yönelik yapılan çağrılar yanıtsız kalmadı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Azovstal fabrikasındaki kadın ve çocukların da bulunduğu toplam 80 sivilin, Donetsk'teki Bezymennoe köyüne tahliye edildiğini; burada kendilerine kalacak yer, yiyecek ve gerekli tıbbi bakım sağlandığını açıkladı.

Mariupol civilians leave besieged Azovstal steelworks - BBC News

Bakanlık açıklamanın devamında, Azovstal fabrikasından Kiev rejimi tarafından kontrol edilen bölgelere gitmek isteyen sivillerin BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerine transfer edildiği de belirtildi.

Azovstal çelik fabrikasını koruyan Ukraynalı komutan Sergiy Volına iki gün önce güvenli şekilde tahliye edilmeleri için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istemişti. Volına, Rus birliklerinin Mariupol’deki saldırılarının sürdüğünü, yüzlerce yaralı asker ve sivilin bulunduğunu kaydetmişti. Volına, sahra hastanelerinin yıkıldığını ve yaralılara destek veremediklerine dikkat çekerek kendilerini güvenlik garantileriyle fabrikadan çıkarması için Türkiye’ye çağrıda bulunmuştu.

Komutan Volına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şöyle seslenmişti:

“Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Ben denizci Sergiy Volına. Şu anda Mariupol garnizonunda bulunan ve 65 gündür savaşan 36. deniz tugayındayım. Şu anda durum çok zor. Savaş bir gün bile durmadı. Düşman kara saldırıları düzenliyor. Kara ve deniz üslerine topçu sistemleriyle ateş ediyor. Tanklar, savaş araçları ve askerleriyle saldırı operasyonları yürütüyor.” 

banner34
24°
açık