banner23

banner26

banner24

banner25

BAE'nin Barakah Nükleer Santrali'ne izin

Birleşik Arap Emirlikleri, Barakah Nükleer Santrali'nin ikinci ünitesi için işletme lisansının alındığını açıkladı.

GÜNDEM 09.03.2021, 11:04
BAE'nin Barakah Nükleer Santrali'ne izin
banner34

Arap dünyasının ilk nükleer santrali olan Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Barakah Nükleer Santrali'nin ikinci ünitesi için işletme lisansının alındığı açıklandı.

Khaleej Times sitesinde yer alan habere göre, BAE'nin nükleer düzenleyicisi olan Federal Nükleer Düzenleme Otoritesi (FANR), 9 Mart'ta Barakah Nükleer Santrali ünite-2 için Nawah Energy Company'ye (Nawah) işletme lisansı verdi. BAE Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Daimi Temsilcisi Hamad Al Kaabi ve FANR Başkan Yardımcısı'nın ortak yaptığı açıklamada, ''Bu, IAEA, Güney Kore Cumhuriyeti ve diğer uluslararası düzenleyici kurumlar gibi ulusal ve uluslararası paydaşlarla yoğun çalışmanın ve iş birliğinin bir sonucudur.'' ifadelerini kullandı.

BAE ve Güney Koreli şirketler tarafından 2011'de inşası başlatılan ve toplamda 22,5 milyar avro tutarındaki Barakah Nükleer Enerji Santrali'nin ilk reaktörü Ağustos 2020'de faaliyete geçmişti. Toplamda 4 reaktörün olduğu santralin, tam kapasite ile çalışması sonucu BAE'nin elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayacağı belirtiliyor.

20°
açık