banner23

banner26

banner24

banner25

Bahreyn yeni komuta kontrol sistemi kuruyor

Bahreyn gerek savunma güçlendirme isteği gerekse İran tedirginliğinden dolayı, müttefikleri ile uyumlu yeni bir C4ISR sistemini uygulamaya geçirecek.

GÜNDEM 11.11.2020, 16:12
Bahreyn yeni komuta kontrol sistemi kuruyor
banner34

Bahreyn, L3Harris Technologies tarafından sağlanan “komuta ve kontrol” sistemini uygulamaya geçirmeye hazırlanıyor. Böylece ülke, geliştirilmiş muharebe yönetimini uygulayabilecek ve “istihbarat, gözetleme ve keşif” yöntemlerini entegre edebilecek. Söz konusu sistemin, Bahreyn'in müttefikleri ABD ve İngiltere'nin muharebe yönetim platformuyla uyumlu olmasına dikkat edildiği de biliniyor.

Savunma analisti Mohammed Al-Kenany’ye göre, yeni C4ISR sistemi Bahreyn Savunma Kuvvetleri için komuta merkezlerine operasyon bölgelerine ait entegre edilmiş resmini sağlayacak. C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Reconnaissance), ABD Savunma Bakanlığı ve istihbarat ajansları gibi kuruluşlar tarafından kullanılan bir kısaltma.

Sistem, İngiltere ve ABD ile uyumlu taarruz ve savunma yapılacak şekilde seçildi

Breaking Defense tarafından yapılan habere göre Bahreyn tarafından uygulamaya geçirilmek için çalışılan sistem, aynı zamanda müttefikleri olan Amerikan ve İngiliz kuvvetlerinin bölgede kullandıkları muharebe yönetim platformları ile de uyumlu. Böylece savunma ve taarruz görevlerinde kuvvetler birlikte hareket edebilecek. Savunma analisti tarafından yapılan açıklamaya göre, sistem sayesinde, koalisyon güçleri daha az efor ve zaman harcayarak daha etkili ve verimli çalışabilecek.

İran tedirginliği, Bahreyn'in anlaşma sebeplerinden biri

Sistem, Bahreyn’in kara iletişim ağını yükseltirken askeri komutanlara gerçek zamanlı bir şekilde taktiksel görevleri planlama ve operasyonları takip etme olasılığı sunacak.

İran, Bahreyn’in bu anlaşmayı yapmasındaki en büyük stratejik nedenlerden biri. İran direkt olarak gemilere, havalimanlarına, petrol tesislerine ve benzeri altyapılara tehdit oluşturan oldukça çeşitli füzeler, dronelar, ve insansız botlara sahip.

27°
parçalı az bulutlu