banner23

banner26

banner24

Bakan Akar: Havaalanı çalışmazsa Afganistan, izole bir devlet haline gelecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'daki Kabil Havaalanı'nın korunmasına ilişkin yaptığı açıklamalarda, Türk askerinin burada bulunmasının Afganistan açısından kritik önemine değindi.

GÜNDEM 02.07.2021, 10:34
Bakan Akar: Havaalanı çalışmazsa Afganistan, izole bir devlet haline gelecek
banner34

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, basına yaptığı açıklamada Afganistan'dan yabancı devletlerin askerlerine çekiyor olmasına ve buna ilişkin Türkiye'nin sergilediği tutum ve niyete değinerek önemli açıklamalarda bulundu.

Akar çeşitli noktalarda Türkiye'nin Afganistan konusuna yaklaşımının ifade edildiğini belirterek, "Afganistan'da Amerikalıların ve NATO'nun çekilmesinden sonra, son derece hayati öneme haiz olan Hamit Karzai Uluslararası Havaalanı'nın işletilmesi konusu söz konusu. Bu, Afgan kardeşlerimizin geleceği bakımından kendi ihtiyaçlarını karşılaması bakımından çok büyük önem arz etmekte. Biz zaten son 6 yılda bildiğimiz gibi bu Kabil Havaalanı'nın işletmesini yapmaktayız. Biz bu konuda bir niyet belirttik. Bazı şartlar var, bazı konular var. Cumhurbaşkanımız da NATO zirvesinde ifade etti. Hem oturumlar sırasında hem de basın toplantısı sırasında dile getirdiler. Bizim buradaki niyetimizi belirttikten sonra bazı şartlar söz konusu. Bu şartların da oluşması halinde burada kalabileceğimizi ifade ettik. Bu manada çeşitli ülkelerle temaslarımız sürüyor. Bu siyasi destek konusunda, BM nezdinde NATO nezdinde bazı siyasi kararların alınması, Afganistan hükümetiyle bir anlaşmaya varılması, diğer taraftan lojistik destek ve finansal desek konusunda çeşitli ülkelerle temaslarımız sürüyor. Amerikalılar ile de temaslarımız sürüyor." şeklinde konuştu.

"Temaslarımız sürüyor. Şu an alınmış bir karar yok"

Havaalanının çalışmamasının Afganistan'ın uluslararası ilişkilerini derinden zedeleyeceğine değinen Akar, "Şu ana kadar alınmış kesin bir karar yok, fakat bu konudaki temaslar sürmekte. Bu şartları biz konuşuyoruz, görüşüyoruz. Bu şartların oluşması halinde en başta dediğim gibi Afganistan bizim kardeşimiz, Afganlar bizim kardeşimiz, dolayısıyla onların sulhu, sükünu, huzuru, güvenliği bakımından yapılabilecek ne varsa yaptık, yapmaya çalışıyoruz. Havaalanının çalışması lazım, açık olması lazım, çalıştırılması lazım bunun bilgisi ve bilincindeyiz. Buranın çalışmaması halinde büyükelçiliklerin çekileceğini, büyükelçiliklerin çekilmesi halinde de Afganistan'ın uluslararası olarak izole bir devlet haline geleceğini ve dolayısıyla uluslararası tanınma bakımından, uluslararası ilişkiler bakımından çok ciddi sıkıntılar yaşayabileceğini, böyle bir durumun doğmaması için Afgan kardeşlerimizle görüşmek, konuşmak suretiyle belli şartların gerçekleşmesi halinde burada kalabileceğimizi ifade ettik. Bu noktadayız, temaslarımız sürüyor. Şu an alınmış bir karar yok. Görüşmelerin sonuçlarına göre en nihayet ortaya çıkacak olan sonucu da Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılacak toplantıdan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın direktiflerine göre planımızı gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandu.

27°
açık