banner23

banner26

banner24

banner25

Bakan Akar Sergey Şoygu ile görüştü

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

GÜNDEM 08.03.2022, 19:25
Bakan Akar Sergey Şoygu ile görüştü
banner34

24 Şubat’tan bu yana devam eden çatışmalar bütün dünyanın gözünü Rusya-Ukrayna savaşına çevirdi.

Ukrayna ve Rusya arasında uzlaştırıcı bir pozisyonda duran Türkiye, savaşın durması için elinden geleni yapıyor.

Ateşkesin ve sükunetin sağlanması için taraflarla görüşmeler yapan Türk yetkililer, özellikle diplomatik kanalları kapatmıyor.

Savaşın bitmesi ve sivil kayıpların yaşanmaması maksadıyla Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Ukrayna bağlamındaki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Bakan Akar tarafından yapılan açıklamada; Rusya-Ukrayna arasındaki müzakerelerin barışın tesisine, istikrarın sağlanmasına ve insani durumun iyileşmesine önemli katkı sağlayacağı ve böylece kalıcı çözümün mümkün olabileceği ifade edildi.

Daha fazla can kaybının yaşanmaması ile huzur ve istikrar için bir an evvel Ukrayna genelinde bir ateşkes ilan edilmesinin önemli olduğu vurgulayan Hulusi Akar, sivillerin tahliyesi için insani koridorlar açılması çabalarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bakan Akar son olarak, mevcut durum nedeniyle Rus limanlarında bekleyen ticari gemilerin Türkiye’ye emniyetle gelmesi için destek beklentisini ifade etti.

Bakan Akar tarafından ayrıca; Türkiye’nin bölgede barış ve insani yardım için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya hazır olduğu bir kez daha vurgulandı.

28°
açık