banner23

banner31

banner24

Bakan Varank Iraklı mevkidaşını kabul etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Irak Cumhuriyeti Sanayi ve Madenler Bakanı Menhel Aziz El-Habbaz ve heyetini, Bakanlıkta kabul etti.

GÜNDEM 24.09.2021, 09:07
Bakan Varank Iraklı mevkidaşını kabul etti

Türkiye; sanayii, üretim, teknoloji alanlarındaki iş birliklerini yakın komşuları ile geliştirmeyi sürdürüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Irak Cumhuriyeti Sanayi ve Madenler Bakanı Menhel Aziz El-Habbaz ile bir araya geldi.

İkilinin görüşmesi Türkiye ve Irak'ın başta sanayi, teknoloji ve ticaret konularında yeni iş birliklerinin geliştirilmesine yönelik oldu.

Bakan Varank, iki ülkenin üretim alanlarında iş birliğinin, yeni ve daha dinamik bir dönemi beraberinde getirmesi temennisinde bulundu. Türkiye ile Irak'ın tarihi ve akrabalık bağları olan iki ülke olduğuna dikkati çeken Varank, "Dış politika alanında birlikte hareket etmek istiyoruz. Aramızdaki ticaret hacmi ciddi bir rakamda ve ticaret dengesine baktığımızda aslında dengeli bir ticari ilişkimizin olduğunu görüyoruz. Irak bizim 4. büyük ihracat ve 5. büyük ithalat ortağımız. Bugün 17,3 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var. Karşılıklı ekonomik ilişkilerimizi gözeterek ve yatırımlarımızı artırarak Türkiye ile Irak arasında daha güzel sayfalar açmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayii

Irak'ta başlatılan reform hamlelerini de takip ettiklerini anlatan Varank, “Savunma sanayide çok başarılı işlere adım atıyoruz. Bu kapasiteyi Irak'a kazandırmaktan ve bölgesinin güvenli ve istikrarlı ülkesi yapmaktan memnuniyet duyarız." dedi.

Karma ekonomik komisyon toplantısı

Ankara'da 2018'deki Türkiye-Irak 18. Karma Ekonomik Komisyon toplantısında imzaladıkları protokolü de hatırlatan Varank, "Burada, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması imzalama kararı almıştık. Bunun imzalanması yönünde daha fazla gayret göstermeliyiz." ifadesini kullandı.

Her türlü desteğe hazırız

Varank, danışmanlık, planlı sanayi bölgeleri oluşturma, Irak'ta da Türkiye'deki gibi OSB kurulmasını sağlamak hatta ortak OSB'ler kurmak, TÜBİTAK'ın ve TSE'nin Irak'taki muadil kuruluşlarıyla ortak çalışması için gerekli mevzuatların hazırlanması, süt ürünlerine dönük yatırımların desteklenmesi, sağlık ve tıbbi ve zirai ilaç gibi alanlarda Irak’a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

55 Iraklı firmaya yatırım teşvik belgesi

Türkiye'de 55 Iraklı firma için yatırım teşvik belgesi düzenlediklerine dikkati çeken Varank, bunu yeterli görmediklerini ve Iraklı şirketleri Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.

El Habbaz: Tarihi bağlarımız çok güçlü
El-Habbaz ise iki ülke arasındaki tarihi bağların çok güçlü olduğuna dikkati çekerek, hükümetler arasındaki ilişkilerin pekişmesi yönünde ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Bölgede Türkiye gibi stratejik bir ortağa ihtiyaçları olduğunun altını çizen El-Habbaz, Türkiye'den kendi ülkelerinde sanayi, teknoloji, inşaat ve sağlık alanları başta olmak üzere yatırım yapılabilecek anlarda destek beklediklerini söyledi.

17°
parçalı bulutlu