banner23

banner26

banner24

banner25

Bakan Varank'tan VLP aşı adayı ile ilgili açıklamalar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, VLP aşı adayının Faz-2 aşamasında birinci dozların tamamlandığını ve ikinci dozların uygulanmaya başlandığını açıkladı.

GÜNDEM 17.07.2021, 14:32
Bakan Varank'tan VLP aşı adayı ile ilgili açıklamalar
banner34

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Su Ürünleri İşleme Şoklama ve Depolama Tesisi Temel Atma Töreni ile Keten Müzesi Projesi İmza Töreni ve SATEM Biyokütle Enerji Santrali Açılış Töreni'ne katıldı.

Törende yaptığı açıklamalarda kalkınma ve yatırım projelerinin yanında VLP aşı adayının çalışmalarıyla da ilgili bilgi veren Varank, "Yenilikçi bir teknolojiye dayanan VLP aşı adayımızın Faz 2 aşamasında 1. dozlar tamamlandı, 2. dozlar uygulanmaya başlandı. Şu ana kadar herhangi bir yan etki gözlenmedi" dedi.

TÜBİTAK COVİD-19 Türkiye Platformu aracılığıyla tüm Türkiye'den bilim insanlarının katkılarıyla aşı geliştirme çalışmaları yürüttüklerini vurgulayan Varank, "Bunlardan bir tanesi de oldukça yenilikçi bir teknolojiye dayanan VLP aşı adayımız. VLP aşısının ilk insan denemelerinde ben de gönüllü oldum. VLP aşısında Faz 2 aşamasına geçmiştik. Faz 2 çalışmalarında 1. doz aşılamaları tamamladık, 2. doz aşılar uygulanmaya başladı. Şu ana kadar herhangi bir yan etki hiçbir gönüllümüzde görülmedi." dedi. Bakan Varank açıklamalarına, "İkinci dozlar da uygulanıp gönüllülerden alınacak sonuçlar değerlendirildikten sonra son aşama olan Faz 3'e geçeceğiz. Tüm süreçler olumlu tamamlanırsa da yerli VLP aşımıza kavuşacağız. Kovid-19 belasıyla mücadeleye Türkiye'den tüm dünyaya şifa olabilecek bir katkı sunmuş olacağız." diyerek devam etti.

VLP (virüs benzeri parçacık aşısı), diğer aşı çeşitlerinden farklı ve ileri bir teknolojiye geliştirilmekte. Aşının avantajlı yanının ortaya çıkabilecek her tür mutasyona adapte edilebilir sisteme sahip olduğu bilinmekte. Halihazırda, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, üç ülke koronavirüse karşı VLP yöntemiyle aşı çalışmaları yürütüyor. Türkiye tarafından sürdürülen VLP aşı çalışmaları, Dünya Sağlık Örgütünün aşı adayı listesinde de bulunuyor.

22°
parçalı az bulutlu